Envirorezort chce riešiť problém čiernych stavieb okolo vodných nádrží

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

Košice/Prešov 6. apríla (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce riešiť problém čiernych stavieb okolo vodných nádrží. Prvé kroky plánuje v tejto súvislosti iniciovať v najbližšom období. Pre TASR to uviedol minister László Sólymos (Most-Híd). Podľa neho to však nie je jednoduchá situácia.

"Čierne stavby sú problém, ktorý musíme riešiť spoločne ako správca toku s obcami, lebo tie sa tak jednoducho nedajú odstrániť. Na to máme stavebný zákon a stavebný úrad, ktorý do toho musí vstupovať," vysvetlil s tým, že budú uvažovať nad zefektívnením procesu ich odstraňovania. "Lebo to je majetok niekoho, síce načierno postavený na cudzom pozemku," poznamenal s tým, že sú zákony, ktoré musia dodržiavať.

Istým spôsobom majú podľa neho zviazané ruky aj starostovia, ktorí majú pod sebou stavebný úrad. "V každom prípade s tým budeme musieť niečo spraviť, aby sme vedeli jednak predchádzať tomu, aby sa vytvorili takéto čierne stavby a tie, ktoré tam sú, aby sme vedeli odstrániť," doplnil.

"Išiel som okolo Ružína a bolo to zlé, videl som aj Domašu," poznamenal. Cez Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) podľa ministra spísali stavby, ktoré sú okolo Ružína, je ich približne 200. Popri Domaši ich správca toku eviduje asi 80. "Komunikujeme so stavebnými úradmi tam, ako vieme tieto stavby nejakým spôsobom odstrániť," doplnil.

Ďalším problémom sú aj čierne skládky, ktoré by podľa Sólymosa mali riešiť hlavne obce. "My sme dva roky za sebou podporovali cez Environmentálny fond ich odstraňovanie. Aj vlani do toho dal štát 4 milióny eur, aj predvlani, keď si dobre pamätám, ale štát nemôže donekonečna sanovať tieto čierne skládky, treba predchádzať tomu, aby sa vytvorili a samozrejme tú hlavnú úlohu má obec," vysvetlil s tým, že metóda, ktorá sa osvedčila sú napríklad fotopasce. Poznamenal, že SVP dáva nemalé prostriedky, aby čistil vodnú plochu na oboch spomínaných nádržiach od nečistôt, ktoré tam prinášajú rieky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.