Výdavky britských domácností sa v marci zvýšili najmenej za 2 roky

Na ilustračnej snímke libra. Foto: TASR/AP

Londýn 10. apríla (TASR) - Výdavky britských domácností sa v marci zvýšili, ale najmenej za takmer dva roky. Na vine bolo mrazivé počasie, pre ktoré spotrebitelia zostali radšej doma.

Podľa údajov spoločnosti Barclaycard spotrebiteľské výdavky v Spojenom kráľovstve v marci 2018 stúpli medziročne o 2 %, čo je ich najslabší nárast od apríla 2016. A ich výdavky v obchodoch dokonca klesli o 1,9 % pre snehové búrky, ktoré v marci nečakane zasiahli Britské ostrovy.

Výdavky domácností "utlmila" aj inflácia, ktorá po oslabení libry v druhej polovici roka 2016, prekročila 2-% cieľovú hranicu centrálnej banky. Napriek tomu existujú náznaky optimizmu, keďže spoločnosť Barclaycard zistila, že dôvera domácností v ďalší vývoj ich financií stúpa.

"Zdá sa, že spotrebitelia si prispôsobili výdavky svojmu rozpočtu a v dôsledku toho majú väčšiu dôveru vo svoje vlastné financie," povedal Paul Lockstone, výkonný riaditeľ spoločnosti Barclaycard, ktorá spracováva takmer polovicu transakcií s kreditnými a debetnými kartami.

Aj nízka nezamestnanosť a problémy s nedostatkom ľudí na trhu práce zvyšujú vyhliadky na zrýchlenie rastu platov, čo vyvoláva optimizmus medzi spotrebiteľmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.