Rok 2017 bol pre slovenskú chémiu zlomový, narástla o necelých 8 %

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 11. apríla (TASR) - Rast automobilového odvetvia na Slovensku ťahá so sebou aj slovenskú chémiu. Po štyroch rokoch medziročných poklesov nastal vlani obrat a tržby odvetvia chémie a farmácie sa medziročne zvýšili o necelých 8 %. Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR zaznamenal chemický a farmaceutický priemysel na Slovensku v roku 2017 tržby vo výške 9,809 miliardy eur, oproti 9,103 miliardy eur v roku 2016. Priaznivý rastový trend pokračuje aj v tomto roku. Informoval o tom Roman Karlubík, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

"Výrazný nárast tržieb za minulý rok je viditeľný hlavne v odvetví rafinované ropné produkty, a to až o 18 %, čo majú na svedomí rastúce ceny ropy. Chemikálie a chemické výrobky zaznamenali nárast tržieb o 5 %, výrobky z gumy a plastov rástli o 2 % a farmaceutické výrobky o 1 %. Naopak, nedarilo sa pododvetviu náterových látok, ktoré kleslo o 11 % a plasty v primárnej forme klesli o 2 %. Rizikom ďalšieho rastu odvetvia sú pracovné sily, a preto je potešiteľné, že sa v roku 2017 podarilo zvýšiť počet zamestnancov o takmer 6 % a priemernú mzdu o viac ako 4 %. Odvetvie zamestnávalo ku koncu minulého roka 45.116 pracovníkov. ŠÚ SR v roku 2017 evidoval v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 296 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac, čo je o 11 viac ako rok predtým," komentoval vývoj odvetvia Karlubík.

Ďalej poukázal na to, že úzkym miestom ďalšieho rozvoja sú zvyšujúce sa nároky na počty pracovníkov a rastúce mzdové a sociálne náklady na pracovnú silu. Problémom, ktorý trápi slovenské chemické podniky, je nedostatok pracovníkov na západnom Slovensku, spôsobený silnou podporou zahraničných investícií v tomto regióne.

Slovenská chémia a farmácia ako celok zaznamenávala od roku 2013 klesajúci trend tržieb a až vlani zaznamenala obrat a rast. Vďačí za to predovšetkým naviazaniu chemických odvetví a pododvetví na automobilový priemysel a rastúcim cenám ropy. Chémia je citlivá na kolísanie cien ropy, nerovnomerný vývoj vo vnútri jednotlivých podnikov, rastúce daňové a odvodové zaťaženie a štrukturálne rozdielny vývoj jednotlivých odvetví. Zo zahraničných vplyvov je to tlak čínskeho chemického priemyslu, prísna legislatíva v EÚ a nepredvídateľné následky možnej obchodnej vojny USA s ďalšími krajinami. Odvetviu môžu chýbať aj pracovné sily.

Výrobný program podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Odvetvie zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.