Za protištátnu činnosť odsúdili vo Vietname ďalších aktivistov

Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto

Hanoj 12. apríla (TASR) - Vietnamské súdy odsúdili vo štvrtok troch disidentov za poburovanie, protištátnu propagandu a narušovanie verejného poriadku. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na členov ich rodín a právnika. Rozsudky naznačujú, že v krajine sa zintenzívňujú tvrdé zásahy voči aktivistom a disidentom.

Tran Thi Xuan (42) dostala deväť rokov väzenia a päť rokov domáceho väzenia za "pokus o zvrhnutie ľudovej administratívy", povedal pre DPA jej brat.

V inom prípade odsúdili 32-ročného Nguyen Viet Dunga na sedem rokov odňatia slobody a päť rokov domáceho väzenia "za šírenie propagandy proti štátu", oznámil jeho právnik.

Ďalšieho disidenta, Vu Van Hunga, odsúdil hanojský súd na rok väzenia za "zámerné spôsobenie zranenia iným osobám". Agentúra DPA pripomína, že 52-ročný Hung sa zúčastňoval pokojných protestov týkajúcich sa záležitostí spoločnosti a životného prostredia.

V minulých dňoch vo Vietname odsúdili siedmich disidentov za pokus o zvrhnutie komunistického režimu na tresty väzenia v trvaní od siedmich do 15 rokov. Ide o najtvrdšie tresty vynesené vo Vietname za posledné roky. Rozsudky nad týmito prodemokratickými aktivistami kritizovala Európska únia i Spojené štáty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.