Produkcia priemyslu v eurozóne aj v EÚ vo februári medzimesačne klesla

Ilustračné foto. Foto: TASR

Luxemburg 12. apríla (TASR) - Produkcia priemyslu v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) sa vo februári medzimesačne znížila, ale medziročne vzrástla. Informoval o tom vo štvrtok Eurostat, štatistický úrad EÚ.

Podľa predbežných údajov Eurostatu priemyselná produkcia v 19 krajinách, ktoré zaviedli euro, po očistení od sezónnych vplyvov vo februári klesla o 0,8 % oproti januáru, keď sa medzimesačne znížila o 0,6 %.

V EÚ februárová produkcia klesla medzimesačne o 0,7 % po tom, ako sa v januári znížila o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní výkon priemyslu v eurozóne vo februári 2018 vzrástol o 2,9 %, v celej Únii o 3,1 %.

Dôvodom februárového medzimesačného poklesu priemyselnej produkcie v euroregióne bolo zníženie výroby kapitálových tovarov o 3,6 %, tovarov dlhodobej spotreby o 2,1 %, polotovarov o 0,8 % a tovarov krátkodobej spotreby o 0,5 %, zatiaľ čo výroba energií vzrástla o 6,8 %.

V EÚ sa vo februári znížila produkcia kapitálových tovarov o 2,7 %, tovarov dlhodobej spotreby o 1,6 %, polotovarov o 1 % a výrobkov krátkodobej spotreby o 0,4 %. Výroba energií naopak vzrástla o 5,1 %.

Spomedzi členských štátov, ktorých údaje má Eurostat k dispozícii, najväčší pokles priemyselnej produkcie zaznamenali vo februári Litva (-3,9 %), Estónsko (-2,7 %), Malta a Portugalsko (zhodne o -2,3 %). A najvyšší nárast nahlásili Lotyšsko a Holandsko (v oboch o 3,9 %) a Chorvátsko (2,1 %).

V medziročnom porovnaní sa vo februári v eurozóne zvýšila výroba energií o 5,7 %, polotovarov o 2,9 %, tovarov krátkodobej spotreby o 2,4 %, kapitálových produktov o 2,2 % a tovarov dlhodobej spotreby o 0,8 %.

V celej EÚ stúpla výroba energií o 4,6 %, kapitálových produktov o 3,2 %, polotovarov o 3,1 %, tovarov krátkodobej spotreby o 2,2 % a tovarov dlhodobej spotreby o 1,4 %.

Najväčší medziročný nárast februárovej priemyselnej produkcie vykázalo Lotyšsko (8,7 %), Poľsko (7,5 %) a Slovinsko (7,2 %). Pokles zaznamenali Malta (-7,7 %), Grécko (-1,9 %) a Bulharsko (-1 %).

Údaje zo Slovenska nemal Eurostat k dispozícii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.