Šéf GIBS Michal Murín odstupuje z funkcie

Ilustračné foto Foto: TASR

Praha 17. apríla (TASR) - Zo svojej funkcie odstupuje riaditeľ českej Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) Michal Murín. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Murín sa rozhodol odísť do výslužby koncom apríla. Ukončenie pôsobenia v čele GIBS zvažoval pre svoj zdravotný stav a spory s premiérom v demisii Andrejom Babišom (ANO), ktorý tlačil na jeho odchod.

Murín v pondelok pre denník právo povedal, že bol prepustený z nemocnice a zostáva v pracovnej neschopnosti. V rezignačnom liste, ktorý GIBS zverejnila, Murín pripomenul, že má za sebou 36 rokov služby v polícii. "Nechcem dávať príčinu na akékoľvek útoky na GIBS," napísal okrem iného v rezignačnom liste Murín.

Babiš svoj tlak na Murínov odchod zdôvodnil tým, že šéf GIBS stratil jeho dôveru. Považuje ho za bezpečnostné riziko a ohrozenie demokracie. Vychádza pri tom vraj zo správy najvyššieho štátneho zástupcu (generálneho prokurátora) Pavla Zemana.

Čo konkrétne sa Murínovi vytýka, Babiš však neuviedol. Počas rokovania bezpečnostného výboru Snemovne uviedol, že "Murín podviedol vládu". Šéf GIBS pred výborom vypovedal v marci, pretože zákonodarcovia chceli situáciu vysvetliť. Zopakoval, že Babiš tlačí na jeho odchod.

Murín momentálne čelí disciplinárnemu konaniu, ktoré je s ním vedené pre priestupok. Jeho cieľom má byť dočasné zbavenie služby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.