VšZP dala vlani na liečbu hemofilikov 17 miliónov eur

Ilustračná snímka Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 18. apríla (OTS) - Pacienti vyžadujúci nákladnú a celoživotnú liečbu tvoria významnú časť poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Medzi najnákladnejšie diagnózy s potrebou celoživotnej liečby koagulačnými faktormi patrí hemofília. Na liečbu poistencov s touto vážnou diagnózou VšZP vlani vyčlenila 17,1 milióna eur, rok predtým to bolo 16,8 milióna a v roku 2015 15,2 milióna eur. „Sme poisťovňou pre ľudí s najťažšími ochoreniami. Uhrádzame liečbu takmer všetkých hemofilických pacientov na Slovensku – máme 98,5-percentný podiel na nákladoch všetkých zdravotných poisťovní vynaložených na koagulačné faktory. Ľudia s podlomeným zdravím sa o nás v najťažších chvíľach môžu oprieť,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

Celý svet si 17. apríla pripomína Svetový deň hemofílie. VšZP z verejného zdravotného poistenia vlani uhradila jednému pacientovi s hemofíliou koagulačné faktory v priemere za 27 126 eur. Finančne najnáročnejšiu liečbu koagulačnými faktormi za 764 400 eur sme vlani uhradili 5-ročnému dieťaťu. Podobne nákladnú liečbu VšZP vlani zaplatila aj hemofilikovi vo vážnom stave, celkovo na ňu za rok vynaložila 727 399 eur.

Aby VšZP zabezpečovala liečbu týchto poistencov čo najefektívnejšie, koagulačné faktory nakupuje už od roku 1998 centrálne. Ide o liečbu pre pacientov s von Willebrandovým ochorením, s deficitom faktora Vll, faktora Vlll a faktora lX. Centrálny nákup znižuje dlh zdravotníckych zariadení, zabezpečuje dostupnosť liečby pre väčší počet poistencov, zabezpečuje pri výhodných obchodných podmienkach väčšiu efektivitu liečby finančne náročnej zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemusí investovať vlastné prostriedky a čakať na preplatenie uhradených liekov zdravotnou poisťovňou, vyššia je tiež dostupnosť profylaktickej liečby.

Za rok 2017 VšZP pri centrálnych nákupoch koagulačných faktorov usporila takmer 4 milióny eur. Zľava na cene dohodnutej v centrálnom nákupe je v priemere 25% z maximálnej úhrady zdravotnej poisťovne. Najvyšší percentuálny podiel na centrálne nakupovaných liekoch v roku 2017 predstavujú onkologické lieky, 35% a hneď za nimi nasledujú práve koagulačné faktory, ktoré tvoria 18,7% z celkového objemu nákladov.

V roku 2017 evidovala VšZP celkovo 630 poistencov liečiacich sa na hemofíliu, v roku 2016 to bolo 657 poistencov a v roku 2015 644 poistencov. V roku 2018 pripravuje VšZP rozšírenie centrálneho nákupu o nové lieky pre hemofilikov - rekombinantné koagulačné faktory Vlll a IX s predĺženým účinkom – s nižším počtom dávok a dlhším trvaním účinku – komfortnejšie pre pacienta a ekonomicky výhodné pre poisťovňu.
17. apríl bol za Svetový deň hemofílie zvolený na počesť zakladateľa Svetovej federácie hemofílie (WHF) Franka Schnabela, ktorý sa narodil v ten istý deň. Cieľom iniciatívy je nielen uctenie si jeho pamiatky, ale predovšetkým má pripomínať a rozširovať jeho osobnú misiu s cieľom zlepšiť globálnu starostlivosť o ľudí s hemofíliou. Pri príležitosti Svetového dňa hemofílie sa rozsvietia po celom svete významné budovy a domácnosti na červeno, ako symbol životodarnej krvi, ktorá pre ľudí s vrodenými krvácavými ochoreniami spôsobuje vážne zdravotné problémy. V utorok 17. apríla budú vysvietené na červeno mnohé strategické budovy či miesta po celom svete vrátane Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.