V slovenských väzeniach vlani evidovali 7257 nebezpečných osôb

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. apríla (TASR) - V slovenských väzeniach v minulom roku evidovali až 7257 nebezpečných osôb. Vyplýva to z najnovšej ročenky, ktorú pravidelne zverejňuje Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

"Situácia medzi obvinenými a odsúdenými v ústavoch bola v roku 2017 stabilizovaná. Celkovo bolo evidovaných 7257 nebezpečných osôb z radov obvinených a odsúdených, ktoré zaraďujeme podľa interného predpisu medzi vytipované 'nebezpečné osoby'. Spoločníckych skupín medzi obvinenými bolo evidovaných 197 s počtom osôb 382, pričom skupín pôsobiacich v oblasti organizovaného zločinu bolo evidovaných 54 s počtom osôb 154. Osôb pôsobiacich v oblasti organizovaného zločinu umiestnených v ústavoch individuálne bolo evidovaných 52. Oproti predchádzajúcemu obdobiu došlo opäť k miernemu nárastu celkového počtu 'nebezpečných osôb' vo výkone väzby a vo výkone trestu," uviedol v stredu pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS Adrián Baláž.

Ako ďalej povedal, pre trestný čin vraždy sa v slovenských stavoch nachádzalo v minulom roku 549 osôb, z toho 52 obvinených a 497 odsúdených.

Zo spomínanej ročenky vyplýva, že ku koncu minulého roku prišlo v objektoch zboru k 18 náhlym úmrtiam. Z toho boli traja obvinení, 15 odsúdených. Bolo zaznamenaných desať samovrážd (z toho štyri samovraždy obvinených a šesť samovrážd odsúdených) a 55 pokusov o samovraždu. Bol zaznamenaný aj jeden pracovný úraz s následkom smrti odsúdeného.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.