Štrajky vo Francúzsku narušili leteckú i železničnú dopravu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Paríž 18. apríla (TASR) - Pokračujúca vlna protestných štrajkov narušila v stredu v celom Francúzsku železničnú dopravu a tiež lety leteckej spoločnosti Air France. Stalo sa tak napriek tomu, že francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na tom, že protesty nezabránia avizovaným ekonomickým opatreniam, informovala agentúra AP.

Ide o prvý deň štvrtej fázy protestných štrajkov proti vládnej reforme pracovného trhu i zmenám v štátnej železničnej spoločnosti SNCF.

Železničná spoločnosť SNCF uviedla, že v dôsledku celodňového štrajku svojich zamestnancov premáva jeden z troch rýchlovlakov. Air France musela zrušiť okolo 30 percent všetkých letov.

Cieľom štrajku odborových centrál je zastaviť plánovanú prestavbu SNCF a avizované obmedzenie výhod v prípade nových zamestnancov.

Francúzske Národné zhromaždenie v utorok veľkou väčšinou hlasov schválilo v prvom čítaní návrh zákona o reforme štátnej železničnej spoločnosti SNCF. Návrh zákona následne prediskutujú v Senáte.

Štyri najväčšie železničiarske odborové organizácie plánujú od začiatku apríla v období troch mesiacov vždy prerušenie práce na dva z každých piatich pracovných dní, aby protestovali proti zámerom vlády v Paríži.

Ďalšími štrajkovými dňami železničiarov vo Francúzsku by mali byť budúci pondelok a utorok (23.-24. apríla).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.