Inflácia v eurozóne sa v apríli spomalila na 1,2 percenta

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Luxemburg 16. mája (TASR) - Inflácia v eurozóne sa v apríli mierne spomalila a zostáva hlboko pod 2-% cieľom Európskej centrálnej banky (ECB).

Index spotrebiteľských cien sa medziročne zvýšil o 1,2 % po 1,3-% náraste v marci, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Tempo rastu cien v celej Európskej únii (EÚ) kleslo na 1,4 % z 1,5 %. V apríli 2017 dosiahla medziročná inflácia 1,9 % respektíve 2 %.

Spomedzi členských štátov Únie zaznamenali v apríli medziročný pokles spotrebiteľských cien Cyprus (-0,3 %) a Írsko (-0,1 %). Nízku infláciu malo aj Portugalsko (0,3 %), Grécko (0,5 %) a Taliansko (0,6 %). Naopak, najprudšie stúpli ceny v Rumunsku (4,3 %), na Slovensku (3 %) a Estónsku (2,9 %).

V apríli najvýraznejšie prispeli k medziročnej inflácii v eurozóne ceny potravín, alkoholu a tabaku (+0,47 percentuálneho bodu), nasledované cenami služieb (+0,45 bodu), energií (+0,25 bodu) a neenergetických priemyselných tovarov (+0,07 bodu).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.