Japonsko zvažuje odvetné opatrenia v reakcii na clá USA

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tokio 17. mája (TASR) - Japonsko podľa mediálnych správ plánuje odvetné opatrenia v reakcii na clá USA na dovoz ocele a hliníka.

Vláda pripravuje príslušné oznámenie pre Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), uviedla japonská televízia NHK. Clá na dovoz z USA majú dosiahnuť 409 miliónov USD (347 miliónov eur), teda rovnakú hodnotu ako clá, ktoré zaviedol Washington.

Konečné rozhodnutie o prípadných odvetných opatreniach ešte nepadlo, uviedol hovorca vlády. Japonsko aktuálne skúma dôsledky amerických ciel a snaží sa získať výnimku. USA ju Japonsku na rozdiel od ostatných dôležitých spojencov neudelili.

Aj nemenovaný člen japonskej vlády potvrdil, že Tokio len zvažuje nejakú formu odvetnej akcie založenej na pravidlách WTO, ale zatiaľ nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie.

"Nebolo rozhodnuté o tom, akú konkrétnu odvetu by sme mali podniknúť. Skúmame vplyv amerických ciel na japonské spoločnosti a vyzveme Washington, aby ponúkol Japonsku výnimku," povedal člen vlády pod podmienkou zachovania anonymity, keďže nebol oprávnený hovoriť verejne.

Japonsko je jediným veľkým americkým spojencom, ktorý nedostal výnimku na clá. To šokovalo mnohých politikov v krajine vzhľadom na úzke vzťahy japonského premiéra Šinza Abeho s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Tokio má však obavy nasledovať príklad Číny a Európskej únie, ktoré reagovali na rozhodnutie USA o zavedení ciel a pohrozili Washingtonu odvetnými krokmi. Dôvodom sú silné väzby Japonska so Spojenými štátmi v oblasti obrany.

Niektorí vládni predstavitelia však nevylučujú možnosť, že Tokio prenesie obchodný spor s USA na pôdu WTO.

(1 EUR = 1,1784 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.