L. Sólymos: Životné prostredie je aj bezpečnostný problém

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd). Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 18. mája (TASR) - Environmentálne témy úzko súvisia aj s bezpečnosťou. Na medzinárodnom bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2018 to v piatok povedal minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd). Je to podľa jeho slov preto, že klimatické zmeny aj nedostatok zdrojov v niektorých oblastiach vyháňajú ľudí zo svojich domovov.

"Pri pokračovaní klimatickej zmeny a zvyšovaní priemernej teploty vzniknú oblasti, v ktorých sa nebude dať žiť a masy ľudí sa pohnú," poznamenal. Z rovnakého dôvodu je podľa neho dôležité šetriť limitované prírodné zdroje prostredníctvom obehovej ekonomiky. "Pre také krajiny ako Slovensko je dôležité, aby sme sa naučili šetrne zaobchádzať s tými materiálmi, ktoré máme," poznamenal minister s tým, že SR nemá toľko vzácnych zdrojov, ako niektoré iné štáty.

V tejto oblasti môže podľa neho pomôcť aj štátna správa využívaním zeleného verejného obstarávania. "Pri verejnom obstarávaní nebude jediným dôležitým kritériom cena. Ak bude produkt aj o niečo drahší, ale ekologický, môže byť uprednostnený," vysvetlil. Týmto štát zvýši dopyt po produktoch priateľských k životnému prostrediu a podporí podniky, ktoré ich vyrábajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.