Bodleyova knižnica sprístupnila doteraz nezverejnené diela Tolkiena

Na archívnej snímke z roku 1967 J.R.R. Tolkien - autor trilógie The Lord of the Rings (Pán prsteňov). Foto: TASR/AP

Londýn 1. júna (TASR) - Bodleyova knižnica Oxfordskej univerzity otvorila v piatok rozsiahlu výstavu o živote britského spisovateľa J. R. R. Tolkiena, známeho autora fantasy trilógie Pán Prsteňov. Výstavu s názvom "Tolkien: Tvorca Stredozeme" tvoria predmety z Británie, Spojených štátov a Francúzska vrátane doteraz nezverejnených autorových vzácnych výtvarných diel, napísala spravodajská stanica BBC.

Mnohé z vystavených predmetov sa do Oxfordu vrátili prvýkrát od Tolkienovej smrti v roku 1973. Knižnica uviedla, že vidieť na jednom mieste také množstvo predmetov súvisiacich s Tolkienom, je príležitosťou, ktorá sa vyskytne len raz za generáciu.

Súčasťou výstavy sú aj autorove obrazy, kresby a ilustrácie vrátane troch doteraz nezverejnených umeleckých diel.

Vystavené autorove osobné predmety ako napríklad jeho obľúbené fajky, kufrík, farebné ceruzky, ktorými zvykol kresliť ilustrácie k románu Pán Prsteňov či farby, ktorými namaľoval obrázky k ďalšiemu slávnemu románu Hobit - zapožičala knižnici jeho rodina.

Taktiež sa tam nachádza viacero rukopisov, máp a listov z Tolkienovho archívu z Bodleyovej knižnice, Tolkienovej zbierky z Marquettovej univerzity v americkom štáte Wisconsin a niekoľko súkromných zbierok.

Návštevníci majú jedinečnú možnosť pozrieť si aj doteraz nepublikované listy, ktoré Tolkienovi napísali jeho fanúšikovia z radov slávnych osobností ako básnik W. H. Auden, spisovateľka Iris Murdochová, autor fantasy literatúry Terry Pratchett či speváčka Joni Mitchellová.

Výstava v Bodleyovej knižnici Oxfordskej univerzity potrvá od 1. júna do 28. októbra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.