Maloobchodný predaj v eurozóne aj v EÚ v apríli vzrástol

Eurozóna Foto: TASR/AP

Luxemburg 5. júna (TASR) - Maloobchodný predaj v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v apríli vzrástol. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Konkrétne, maloobchodný predaj v regióne, ktorý zaviedol euro, sa po očistení od sezónnych vplyvov v apríli 2018 zvýšil o 0,1 % oproti marcu, keď medzimesačne stúpol o 0,4 %.

V celej Európskej únii sa maloobchodný predaj v apríli zvýšil medzimesačne o 0,4 %, po 0,2-% náraste v marci.

V medziročnom porovnaní maloobchodný predaj v oboch blokoch v apríli 2018 stúpol zhodne o 1,7 %.

Hlavným dôvodom aprílového medzimesačného rastu maloobchodného odbytu v eurozóne bolo zvýšenie predaja nepotravinárskych produktov o 1,7 %, zatiaľ čo predaj potravín, nápojov a tabaku klesol o 0,7 % a automobilového paliva o 0,8 %.

V EÚ bol motorom aprílových tržieb tiež rast predaja nepotravinárskych výrobkov o 1,5 % a automobilového paliva o 0,6 %. Ale odbyt potravín, nápojov a tabaku sa znížil o 0,5 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých údaje má Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný nárast predaja zaznamenalo v apríli Nemecko (2,3 %), Rumunsko (1,7 %), Írsko, Litva a Spojené kráľovstvo (zhodne o 1,5 %). Naopak, najviac klesol predaj v Portugalsku (-4,1 %), Slovinsku (-2 %) a Estónsku (-1,8 %).

V medziročnom porovnaní v eurozóne v apríli stúpol najstrmšie predaj nepotravinárskych produktov, o 3,2 %, kým predaj potravín, nápojov a tabaku sa zvýšil o 0,4 % a predaj automobilového paliva klesol o 0,7 %.

V EÚ vzrástol predaj nepotravinárskych produktov o 3,4 %, potravín, nápojov a tabaku o 1,3 % a automobilového paliva o 0,3 %.

Najprudší medziročný nárast celkového predaja nahlásili Rumunsko (7,4 %), Poľsko (6,6 %) a Litva (6,5 %). A najvýraznejší pokles zaznamenali na Malte (-3,1 %), v Belgicku (-1,5 %) a Slovinsku (-1,4 %).

Na Slovensku maloobchodný predaj v apríli medzimesačne klesol o 0,5 % a medziročne vzrástol o 2,8 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.