Dve slovenské firmy zdokonaľovali svoje projekty v USA

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 28. júna (TASR) – Slovenské spoločnosti Gospace a Damalis ukončili tento týždeň prvú fázu testovania a zdokonaľovania svojich inovatívnych projektov v USA. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) ich vybral na základe výzvy na podporu rozvoja Smart Cities. Médiá o tom dnes informoval odbor komunikácie a protokolu úradu.

Zástupcovia firiem absolvovali trojmesačný program v akcelerátore Smart City Works, kde pracovali pod dohľadom expertov na infraštruktúru, optimalizáciu technológií či zlepšovania podnikateľských plánov, uvádza úrad. "Podarilo sa nám pokročiť aj vo vývoji, vďaka čomu sme pripravení na implementovanie nášho inovatívneho riešenia - rezidentského parkovania v slovenských mestách," uviedol predstaviteľ spoločnosti Gospace Pavol Turčina.

Obom slovenským projektom sa podarilo etablovať na americkom trhu, začať rokovania so strategickými partnermi a získať dodatočné financovanie zo súkromných zdrojov.

Ján Hrončák zo spoločnosti Damalis uviedol, že sú schopní začať so svetovo unikátnou vizualizáciou infraštruktúrnych projektov pomocou technológie rozšírenej reality v slovenských mestách. "Začneme v Poprade, kde obyvatelia zažijú vizualizáciu pešieho mostu v jeho reálnej veľkosti ešte predtým, ako sa začne s jeho výstavbou," priblížil.

V októbri minulého roka ÚPVII vyhlásil prvé výzvy na podporu inovácií Smart Cities. Podnikatelia predkladali projekty zamerané na manažment dopravy a digitalizáciu verejnej správy mesta. Dotácie a možnosť zdokonaliť svoje riešenia v špičkových podmienkach Centra pre inovačné technológie vo Virgínii získali dva projekty, Digitálna platforma na vizualizáciu urbanistického plánovania spoločnosti Damalis a Riešenie pre bezpečné rezidentské parkovanie spoločnosti Gospace, uzavrel odbor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.