Za trestné činy proti životnému prostrediu bolo stíhaných 245 osôb

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 29. júna (TASR) - Za trestné činy proti životnému prostrediu bolo v minulom roku stíhaných 245 osôb. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová. Ako spresnila, najviac stíhaných bolo za trestný čin pytliactva podľa paragrafu 310 Trestného zákona 180 osôb.

"Druhým najpočetnejším trestným činom v tejto kategórii bol trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov podľa paragrafu 305 Trestného zákona, za ktorý bolo trestne stíhaných celkom 44 osôb. Tretím najpočetnejším trestným činom bol trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi podľa paragrafu 302 Trestného zákona, za ktorý bolo v roku 2017 stíhaných 19 osôb, čo je oproti roku 2016 nárast o 13 osôb," povedala ďalej hovorkyňa GP.

"Vyššie uvedený početný stav trestnej činnosti v oblasti životného prostredia nezodpovedá reálnemu stavu kriminality v tejto oblasti. Generálna prokuratúra dlhodobo poukazuje na vysoký stupeň latencie tohto druhu trestnej činnosti a navrhuje riešenia, okrem iných, najmä v podobe nutnosti vytvoriť špecializovaný profesionálny orgán - Prírodnú políciu, ktorá by sa v podstatne širšej miere, než je to doposiaľ, venovala na zodpovedajúcej odbornej, materiálnej a personálnej úrovni odhaľovaniu a trestnému postihu páchateľov tohto druhu trestnej činnosti," dodala okrem iného Predajňová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.