Socialisti iniciujú referendum o pripojení sa k Európskej prokuratúre

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Budapešť 29. júna (TASR) - Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) v nadchádzajúcich dňoch predloží návrh na vypísanie referenda v otázkach pristúpenia Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a využitia finančných prostriedkov určených vládou na komunikáciu. Podľa agentúry MTI to v piatok v Budapešti oznámil predseda MSZP Bertalan Tóth.

Iniciatívu, o ktorej socialisti rozhodli vo štvrtok na schôdzke predsedníctva strany, označili za referendum na ochranu verejných financií.

Podľa predsedu cieľom plebiscitu je, aby parlament zaviazal vládu k prístupu Maďarska k Európskej prokuratúre, a aby vláda miliardové financie určené na svoju komunikáciu rozdelila médiám podľa sledovanosti a nie podľa ich vzťahu ku kabinetu.

Tóth pripomenul, že vláda premiéra Viktora Orbána sa bráni prístupu k Európskej prokuratúre. "Je zrejmé, že financie z fondov Európskej únie miznú. Akékoľvek podnety v tejto oblasti maďarská prokuratúra jednoducho ignoruje," dodal predseda MSZP.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.