Nemecký minister vnútra chce podať demisiu. Príčinou je Merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a Horst Seehofer, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Berlín 2. júla (TASR) - Nemecký minister vnútra Horst Seehofer má v pláne podať demisiu. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA, ktorá sa odvolala na zdroje Kresťanskosociálnej únie (CSU).

Príčinou demisie je Seehoferova roztržka so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou ohľadom imigračnej politiky a ich rozdielneho postoja k masovému prisťahovalectvu.

Kým Seehofer sa snažil presadiť návrat migrantov z nemeckých hraníc do toho štátu EÚ, kde boli zaregistrovaní, Merkelová trvá na tom, aby sa problém s migrantmi riešil na celoeurópskej úrovni.

DPA uviedla, že Seehofer odstúpi aj z postu šéfa bavorskej CSU, ktorá je sesterskou stranou CDU.

Tri týždne trvajúci spor medzi Merkelovou a Seehoferom vyvolával otázky, či ho spolková vláda prežije. Zatiaľ nie je jasné, aké dôsledky môže mať pre spolkový kabinet Seehoferova rezignácia.

Časť vedenia CSU chce, aby zostal vo funkcii

Podľa nemenovaných zdrojov Seehofer svoju rezignáciu ešte oficiálne nepredložil a niektorí jeho spolustraníci sa usilujú o to, aby zmenil svoj názor.

Medzi nimi je podľa DPA aj predseda frakcie CSU v nemeckom parlamente Alexander Dobrindt, ktorý členom vedenia údajne povedal, že by Seehoferovi nemali dovoliť podať demisiu.

Krízové stretnutie vedenia CSU v Mníchove bolo v nedeľu prerušené po tom, ako Seehofer opustil rokovaciu sálu spolu s Dobrindtom, predsedom bavorskej vlády Markusom Söderom a ďalšími vysokopostavenými členmi CSU, od ktorých sa očakáva, že sa Seehofera pokúsia presvedčiť, aby vo funkcii zostal.

Agentúra DPA však upozorňuje, že ak by Seehofer zostal spolkovým ministrom vnútra, mohol by sa dostať do stretu s Merkelovou, ktorá by zasa mohla byť nútená zbaviť ho funkcie, ak by pokračoval v už zverejnených plánoch spočívajúcich v navracaní žiadateľov o azyl z nemeckých hraníc do krajín, kde už boli zaregistrovaní.

Tohto návrhu sa týkal aj tri týždne trvajúci spor medzi Merkelovou a Seehoferom, ktorý vyvolával otázky, či ho spolková vláda prežije. Zatiaľ nie je jasné, aké dôsledky by pre spolkový kabinet mohla mať Seehoferova rezignácia.

Merkelová sa v nedeľu v rozhovore pre televíziu ZDF uviedla, že plán na reguláciu prisťahovalectva, ktorý v Bruseli schválili lídri EÚ, a dohody, ktoré uzavrela s niekoľkými kľúčovými krajinami, by viedli k dosiahnutiu toho, čo chce dosiahnuť Seehofer.

Seehofer však v nedeľu na rokovaní vedenia CSU vyhlásil, že nie je spokojný s tým, čo kancelárka Merkelová dosiahla ohľadom migrácie na bruselskom summite Európskej únie.

Dodal, že tieto opatrenia nie sú také účinné ako jednostranné vracanie ľudí na nemeckých hraniciach, ktorí sa zaregistrovali už v inej krajine Únie. Rovnako tak odmietol Merkelovej návrh umiestňovať tých utečencov, ktorí sa zaregistrovali v inej krajine EÚ, do takzvaných "zberných centier" v Nemecku.

Merkelová v rozhovore pre ZDF vyjadrila ľútosť, že ohľadom prísľubu Česka a Maďarska dohodnúť sa na prijímaní migrantov z Nemecka došlo k nedorozumeniu.

"Vôbec nič sme nedohodli, ide o rozhovory, ktoré by sa mohli konať," uviedla Merkelová, ktorá o prísľube 14 krajín dohodnúť sa na urýchlenom návrate migrantov registrovaných v inej krajine EÚ písala v liste svojim politickým partnerom.

Medzi týmito štátmi boli aj Česko, Maďarsko a Poľsko, ktoré jej migračnú politiku kritizujú. Všetky tieto krajiny následne popreli, že s nimi Nemecko o tejto záležitosti rokovalo a prípadnú dohodu odmietli.

Ako ďalšie štáty, ktoré Merkelovú podporili, DPA uviedla aj Belgicko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Fínsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Portugalsko a Švédsko.

Merkelová už v piatok na summite EÚ oznámila, že Španielsko a Grécko sú pripravené prevziať migrantov, ktorí ich úrady požiadali o azyl, ale neskôr boli zachytení na nemecko-rakúskych hraniciach.

Vedenie CDU podporilo Merkelovú

Vedenie nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nedeľu podporilo postoj svojej predsedníčky a spolkovej kancelárky Angely Merkelovej v jej spore so spolkovým ministrom vnútra Horstom Seehoferom, ktorý sa týka imigračnej politiky.

Informovala o tom v nedeľu večer agentúra DPA, ktorá sa odvolala na zdroje z vedenia CDU oboznámené s rokovaniami predsedníctva CDU v Berlíne.

Zdroj uviedol, že vedenie CDU úplne súhlasí s opatreniami na riešenie prisťahovaleckej krízy na úrovni celej EÚ, na ktorých sa Merkelová a iní lídri Európskej únie dohodli tento týždeň na summite v Bruseli.

Stretnutie špičiek CDU v Berlíne bolo zvolané s cieľom diskutovať o spôsoboch, ako zabrániť rozkolu vo vládnej koalícii po tom, ako Seehofer, šéf bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU), naliehal, aby Nemecko konalo samostatne a jednostranne začalo vracať na nemeckých hraniciach tých ľudí, ktorí sa zaregistrovali už v inej krajine Únie.

Chce podniknúť ešte jeden pokus o urovnanie sporov

Nemecký minister vnútra a predseda bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer má v pondelok v úmysle podniknúť ešte jeden pokus o urovnanie sporov s kresťanskými demokratmi na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorými sa nevedia zhodnúť na opatreniach proti ilegálnej imigrácii. Napísalo to internetové vydanie spravodajského magazínu Focus.

Seehofer sa takto rozhodol po tom, ako celú situáciu prediskutoval so svojimi najbližšími spolupracovníkmi v CSU, ktorí sa ho podľa niektorých zdrojov pokúšali odhovoriť, aby podal demisiu z funkcie spolkového ministra vnútra.

Stúpenci CSU v spore o azylovú politiku podporujú skôr Merkelovú

Nemecký minister vnútra a predseda bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer nemá vo svojom úsilí o národné riešenie v azylovej politike podporu väčšiny ani vo svojej vlastnej strane. Informuje o tom agentúra DPA.

Podľa prieskumu verejnej mienky inštitútu Forsa, ktorého výsledky zverejnili v pondelok, podporuje 48 percent stúpencov CSU Seehofera, kým 49 percent podporuje pozíciu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej (Kresťanskodemokratická únia - CDU).

Viac než dve tretiny Nemcov (69 percent) si podľa prieskumu želajú európske riešenie azylovej politiky. V prípade prívržencov CDU je to 83 percent, v prípade Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) 85 percent, u Zelených 95 percent, v prípade Ľavice (Die Linke) 79 percent a v prípade Slobodnej demokratickej strany (FDP) 66 percent. Iba v prípade Alternatívy pre Nemecko (AfD) existuje výrazná podpora Seehoferovej pozície v podobe 88 percent.

Merkelovej CDU je naklonená ďalším ústupkom

Konzervatívna Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vyjadrila v pondelok ochotu urobiť ďalšie ústupky svojmu bavorskému koaličnému partnerovi, Kresťanskosociálnej únii (CSU), v ostrom spore o azylovú politiku. Informuje o tom agentúra DPA.

"Dúfame v dohodu na spoločnom postupe," uviedla CDU vo vyhlásení po krízovej schôdzke svojho predsedníctva v Berlíne. Schôdzka bola zameraná na diskusiu o hrozbe ministra vnútra Horsta Seehofera (CSU), že v priebehu troch dní rezignuje, ak pohraničná polícia nezačne vracať migrantov z hraníc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.