Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny rástla najslabšie za 1,5 roka

Ilustračné foto. Foto: TASR

Brusel 2. júla (TASR) - Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny pokračovala v júni v raste, tempo rastu sa však spomalilo výraznejšie, než sa čakalo, pričom dosiahlo najslabšiu úroveň za posledného 1,5 roka. Ukázali to v pondelok zverejnené konečné údaje spoločnosti IHS Markit.

Index nákupných manažérov IHS Markit pre výrobný sektor eurozóny dosiahol v júni 54,9 bodu oproti 55,5 bodu v máji. Predbežný odhad poukazoval na pokles indexu na 55 bodov. Júnový údaj zároveň predstavuje najnižšiu hodnotu indexu za 18 mesiacov, aj naďalej to však znamená rast aktivity v sektore, nakoľko rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Čo sa týka najväčších európskych ekonomík, tempo rastu aktivity vo výrobnom sektore sa spomalilo ako v Nemecku, tak vo Francúzsku. Index nákupných manažérov pre nemecký výrobný sektor klesol na 18-mesačné minimum 55,9 bodu z májovej hodnoty 56,9 bodu. Konečný výsledok je v súlade s predbežnými odhadmi.

V prípade Francúzska je konečný výsledok indexu horší, než naznačoval rýchly odhad. Zatiaľ čo odhad uvádzal 53,1 bodu oproti májovej hodnote 54,4 bodu, konečný júnový údaj stanovila spoločnosť IHS Markit na 52,5 bodu. Tento údaj predstavuje najnižšiu hodnotu za posledných 16 mesiacov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.