Inflácia v Turecku dosiahla v júni najvyššiu úroveň za 14,5 roka

Ilustračné foto. Foto: TASR AP

Ankara 3. júla (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Turecku vzrástli minulý mesiac výraznejšie, než sa čakalo, pričom tempo rastu dosiahlo 14,5-ročné maximum. Ukázali to v utorok zverejnené údaje tureckého štatistického úradu.

Spotrebiteľské ceny vzrástli v júni medziročne o 15,39 %. Výrazne tak zrýchlili tempo rastu z mája, v ktorom sa medziročne zvýšili o 12,15 %. Ekonómovia očakávali zrýchlenie inflácie, ale predpokladali, že to bude na 13,9 %. Júnový údaj je zároveň najvyšší od januára 2004, keď sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 16,22 %.

Najvýraznejšie sa pod prudké zrýchlenie inflácie podpísali náklady na dopravu a ceny potravín. Náklady na dopravu vzrástli o 24,26 % a ceny potravín a nealkoholických nápojov o 18,89 %.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili v júni o 2,6 %. Aj v tomto prípade výrazne zrýchlili tempo rastu, keď v máji vzrástli ceny oproti aprílu o 1,6 %. Ekonómovia pritom počítali so spomalením rastu na 1,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.