VIDEO: PRIPRAVUJÚ SA NA ZÁCHRANU: Uviaznutí chlapci sa učia potápať

Rodinní príslušníci 12 mladých thajských futbalistov a trénera, ktorí uviazli pred desiatimi dňami v jaskyni na severe Thajska, sledujú video po tom, čo ich záchranári našli živých 4. júla 2018. Uviaznutí chlapci sa učia potápať pred pripravovanou záchrannou akciou.Nacvičujú nasadenie masiek a dýchanie pod vodou. Doposiaľ nie je jasné, kedy a ako deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročného futbalového trénera z jaskyne vyslobodia. Na záchranu skupiny existujú dve možnosti. Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov. Nachádza sa zhruba 1000 kilometrov severne od metropoly Bangkok blízko hraníc s Mjanmarskom. V dôsledku ťažkého terénu ide o málo známe a sotva preskúmané miesto. Foto: TASR/AP

Mae Sai 4. júla (TASR) - Dvanásť thajských chlapcov a ich futbalový tréner, ktorí pred desiatimi dňami uviazli v jaskyni na severe Thajska, sa učia potápať pred pripravovanou záchrannou akciou, uviedli v stredu podľa agentúry DPA miestni predstavitelia.

"Nacvičujú nasadenie masiek a dýchanie pod vodou," spresnil veliteľ pátracej a záchrannej misie Narongsak Osotanakor, guvernér provincie Čiang Rai, kde sa jaskyňa nachádza.

"Povodeň v jaskyni však zostáva príliš vysoká na to, aby sa potápali. Ideálna situácia by bola, keby bola jaskyňa kompletne suchá, to však trvá príliš dlho," dodal. Ako zdôraznil, uviaznutí chlapci a ich tréner majú dostatok potravy a keď bude úroveň vody v jaskyni dostatočne nízka, "dostaneme ich von".

Záchranár vchádza do jaskyne, v ktorej uviazli 12 mladí thajskí futbalistí a ich tréner pred desiatimi dňami na severe Thajska, 4. júla 2018. Foto: TASR/AP

Doposiaľ nie je jasné, kedy a ako deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročného futbalového trénera z jaskyne vyslobodia. Na záchranu skupiny existujú dve možnosti. Profesionálni potápači ich môžu vyviesť cez hlavný vchod do jaskyne alebo by záchranári mohli do jaskyne vyvŕtať otvor a vytiahnuť ich von, píše DPA.

Thajskí predstavitelia medzitým v stredu oznámili, že z jaskyne, kde skupina uviazla, urobia turistickú atrakciu. Po tom, čo záchranný tím objavil uviaznutých v pondelok večer, sa o jaskyňu začali zaujímať miestni i zahraniční turisti, citoval denník Bangkok Post predstaviteľov rezortu cestového ruchu.

Teta trénera, ktorý uviazol spolu s 12 mladými thajskými futbalistami pred desiatimi dňami v jaskyni na severe Thajska, ukazuje fotografiu synovca a jeho starej mamy na mobilnom telefóne 4. júla 2018. Foto: TASR/AP

Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov. Nachádza sa zhruba 1000 kilometrov severne od metropoly Bangkok blízko hraníc s Mjanmarskom. V dôsledku ťažkého terénu ide o málo známe a sotva preskúmané miesto.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.