Pacienti na oddelení klinickej onkológie v Bratislave majú nové izby

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 4. júla (TASR) - Pacienti v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave majú od júna k dispozícii kompletne zrekonštruované priestory oddelenia klinickej onkológie E (OKO E). Obnovou prešli izby, sociálne zariadenia, vyšetrovňa, lekárska izba, jedáleň či infopult pri vstupe na oddelenie. Na oddelení je aj bezplatná wifi. Náklady na modernizáciu sa pohybujú vo výške 210.000 eur. Ústav má dostať aj nový CT prístroj. Informovala o tom hovorkyňa NOÚ Martina Šoltésová.

Pre hospitalizovaných pacientov je na novootvorenom oddelení celkovo sedem dvojlôžkových izieb s bezbariérovým prístupom a tri jednolôžkové izby. "Všetky majú sociálne zariadenie, nový nábytok, vybavené sú polohovateľnými posteľami s antidekubitnými matracmi, multifunkčnými rampami či veľkoplošnými televízormi. Samozrejmosťou je pokrytie celého oddelenia bezplatnou wifi sieťou," uviedla hovorkyňa.

Celkové náklady na modernizáciu sa pohybujú vo výške 210.000 eur, z toho NOÚ dal 52.000 eur, ďalších 80.000 išlo od OZ Združenie priateľov NOÚ a sumou 78.000 eur prispelo k rekonštrukcii oddelenia Ministerstvo zdravotníctva SR.

"Som nesmierne rád, že práve prostredníctvom tejto rozsiahlej rekonštrukcie získajú onkologickí pacienti omnoho vyšší komfort. Spoločne s kolegami sme si vedomí toho, že všetci pacienti veľmi citlivo vnímajú nielen samotnú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, prístup zdravotného personálu, ale aj prostredie, v ktorom sa liečia," uviedol generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher. Zmeny tešia aj predsedu OZ Združenie priateľov NOÚ a primára oddelenia klinickej onkológie E Jozefa Dolinského.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) poukázala aj na príspevky na technickú obnovu vybavenia ústavu. "NOÚ sme poskytli finančné prostriedky na nový CT prístroj, do konca roka bude nainštalovaný moderný lineárny urýchľovač, v priebehu budúceho roka ďalšie dva nové lineárne urýchľovače," uviedla ministerka. Pribudnúť majú aj nové lôžka, najmodernejšia magnetická rezonancia a rezort podporuje tiež revitalizáciu priestorov. "NOÚ bude po tejto obnove absolútne špičkovo vybavené pracovisko," zdôraznila Kalavská.

Oddelenie klinickej onkológie E, ktoré je súčasťou II. onkologickej kliniky LFUK a NOÚ, zabezpečuje komplexnú ambulantnú a lôžkovú starostlivosť pre pacientov s nádorovými ochoreniami tráviaceho traktu. V roku 2017 hospitalizovali na tomto oddelení viac ako 1000 pacientov, pričom v prvom štvrťroku 2018 bolo toto číslo na úrovni 396 hospitalizácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.