Zákon o neutralite internetu v Kalifornii vyvolal spor s vládou USA

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sacramento 1. októbra (TASR) - Guvernér Kalifornie Jerry Brown v nedeľu schválil zákon o sieťovej neutralite, informovala agentúra AP. Americká vláda zareagovala podaním žaloby, čím obe strany vstúpili do ďalšej fázy sporu ohľadom regulácie internetu.

Zákon, ktorý Brown v nedeľu podpísal, má zabrániť poskytovateľom internetového pripojenia uprednostňovať určitý obsah alebo stránky. Do platnosti má v Kalifornii vstúpiť od začiatku budúceho roka.

Stúpenci sieťovej neutrality dúfajú, že rozhodnutie kalifornského guvernéra motivuje americký federálny Kongres k schváleniu podobného plošného zákona, ktorý bude platiť pre všetky štáty USA, prípadne ich povzbudí k schváleniu vlastných zákonov.

Americké ministerstvo spravodlivosti však okamžite zareagovalo podaním žaloby, prostredníctvom ktorej chce dosiahnuť zablokovanie príslušného kalifornského zákona. Podľa ministerstva totiž legislatíva vytvára prekážky pre užívateľov, ktoré sú v rozpore s prístupom federálnej vlády k deregulácii internetu.

"Kalifornský zákonodarný zbor schválil extrémny a nelegálny štátny zákon s cieľom zmariť federálnu politiku," povedal minister spravodlivosti USA Jeff Sessions.

Americká federálna komisia pre telekomunikácie (FCC) minulý rok zrušila predpisy z čias prezidenta Baracka Obamu. Tie spoločnostiam poskytujúcim internetové pripojenie bránili v získaní väčšej kontroly nad obsahom, ktorý je prístupný pre užívateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.