Británia má fiškálnu kapacitu na to,aby zvládla odchod z EÚ bez dohody

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond. Foto: TASR/AP

Birmingham 1. októbra (TASR) - Spojené kráľovstvo má fiškálnu kapacitu na to, aby zvládlo odchod z Európskej únie (EÚ) bez akejkoľvek dohody. Vyhlásil to v pondelok britský minister financií Philip Hammond, ktorý však podľa vlastných slov verí, že Brusel chce dosiahnuť dohodu o rozvode.

Vyhliadky na brexit v marci budúceho roka zvýšili neistotu pre zamestnávateľov. A rokovania o budúcom vzťahu medzi Britániou, piatou najväčšou svetovou ekonomikou, a jej najväčším obchodným partnerom sú čoraz ťažšie.

"Som presvedčený, že budeme mať fiškálnu kapacitu na podporu britskej ekonomiky, ak by sme sa ocitli v situácii bez dohody," povedal pre Sky News.

Hammond však priznal, že pochybnosti o budúcnosti už zasiahli ekonomiku. Mnohé firmy zastavili investície a čakajú na výsledky rokovaní. Niekoľko nasledujúcich týždňov bude rozhodujúcich pre zabezpečenie dohody Británie s EÚ.

Ľudia podľa neho chcú, aby Londýn a Brusel uzavreli dohodu, čím by sa zmiernili problémy spojené s odchodom Spojeného kráľovstva z európskeho bloku. A aj Únia chce mať v budúcnosti vzťah s Britániou a plynulé obchodné partnerstvo, uviedol.

Hammond sa na konferencii vládnej Konzervatívnej strany snažil upokojiť podniky a ubezpečiť ich, že zostávajú v centre hospodárskych plánov toryovcov.

Podnikateľská komunita totiž opakovane dala najavo frustráciu v súvislosti s nedostatočne jasnými plánmi vlády pokiaľ ide o ich fungovanie po brexite. Niektorí podnikatelia sa domnievajú, že vláda uprednostnila ideológiu pred ekonomikou.

Britská obchodná komora chce, aby konzervatívci prekonali svoje vnútorné rozdiely a "poskytli praktické odpovede v reálnom čase na otázky podnikov o brexite - a vyhli sa chaotickému a neriadenému odchodu z EÚ".

Podnikateľov znepokojili vyhlásenia bývalého britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, ktorý odmietol obavy firiem v súvislosti s brexitom a na stretnutiach s diplomatmi EÚ sa vyjadroval "nediplomaticky".

Johnson je lídrom stúpencov tvrdého brexitu v Konzervatívnej strane a tí odmietajú plán na dohodu premiérky Teheresy Mayovej. Nedávno predstavil vlastné plány na alternatívnu dohodu o voľnom obchode s EÚ, ktorá nemá šance v Bruseli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.