Bratislava 2. októbra (TASR) - Rok 2017 bol vo finančnom meradle výnimočným rokom. Napriek rastúcemu politickému napätiu to bol vhodný rok pre investorov a sporiteľov, keď na celom svete vrcholilo ekonomické oživenie a finančným trhom sa darilo, najmä tým akciovým. Výsledkom bol rast finančného majetku domácností v celosvetovom meradle o 7,7 %. Dlhy vo svete stúpli o 6 %.
Opačný trend zaznamenali slovenské domácnosti, ktoré aj minulý rok pokračovali v rekordnom zadlžovaní. V regióne strednej a východnej Európy sa Slováci stali unikátom, keď ich dlhy prevyšujú úspory. Aj tieto závery priniesla 9. štúdia bohatstva národov Allianz Global Wealth Report 2018, ktorá skúmala finančný majetok a dlhy domácnosti v 53 krajinách sveta.
"Bolo to výnimočne priaznivé obdobie, no časy, keď mimoriadne expanzívna menová politika zabezpečovala trvalý a stabilný rast na finančných trhoch, sú nadobro preč. Prvé nepriaznivé znaky sú už tu: rastúce úrokové miery, obchodné konflikty a aj čoraz populistickejšia politika spôsobujúca napätie a turbulencie. Prvý mesiac tohto roka už ukázal zlú predtuchu," konštatuje hlavný ekonóm poisťovne Michael Heise.
Slabou stránkou slovenských domácností je aj naďalej vysoká úverová zadlženosť. Dopyt po úveroch už od roku 2010 stúpa u Slovákov výraznejšie, ako je priemer v regióne. Minulý rok ich dlhy stúpli o 10,3 %, každý Slovák tak v priemere dlžil 6792 eur, kým priemer regiónu je 4564 eur.
Finančný majetok slovenských domácností v minulom roku vzrástol len o 5,5 %, čo je takmer polovica v porovnaní s predchádzajúcim rokom (9,8 %). Môžu za to najmä vklady v bankách, kde Slováci kumulujú až 60 % svojich úspor a ktoré zaznamenali nárast len o 4,2 %. Nepomohli tomu ani cenné papiere, poistenie a penzijné aktíva, ktoré zaznamenali dvojciferný rast. V rebríčku bohatstva tak Slováci s úsporami 6190 eur na osobu figurujú až na 40. mieste spomedzi 53 hodnotených krajín.
Priemer v regióne je výrazne vyšší a dosahuje 10.381 eur. V rámci regiónu tak Slovákov v úsporách, s výnimkou Rumunov (4521 eur), predbehli všetky ostatné krajiny, keď napríklad Česi majú nasporené viac ako dvojnásobok, a to 15.291 eur, Maďari 13.404 eur, Poliaci 8273 eur a priemerný Bulhar disponuje úsporami vo výške 7678 eur.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR