Aznavourovu pamiatku si uctilo i Arménsko - vlasť jeho predkov

Na snímke Charles Aznavour. Foto: TASR/AP

Jerevan/Paríž 2. októbra (TASR) - V deň pohrebu francúzskeho šansoniéra Charla Aznavoura vyhlásia v Arménsku, vlasti jeho rodičov, štátny smútok. Oznámil to arménsky premiér Nikol Pašinjan.

Pašinjan bol v pondelok večer medzi tisíckami Arménov, ktorí sa zišli na Aznavourovom námestí v Jerevane, aby zapálili sviečky a spomínali na slávneho speváka.

Denník La Croix v pondelok napísal, že Aznavour sa počas svojho života "stal inštitúciou" a veľkým obhajcom Arménska. Od roku 1995 bol stálym zástupcom Arménska pri UNESCO a od roku 2009 arménskym veľvyslancom vo Švajčiarsku, ako aj stálym zástupcom Arménska pri OSN v Ženeve.

Hold Aznavourovi vzdal aj Paríž, kde sa v roku 1924 narodil a prežil veľkú časť svojho života. V pondelok od 21.30 h SELČ sa obvyklé osvetlenie Eiffelovej veže zmenilo na trblietavé a z neďalekého mosta Pont d'Iéna zneli najobľúbenejšie spevákove piesne. Na obrazovku nainštalovanú na moste premietali spevákove fotografie, ktoré poskytol jeho osobný fotograf.

Krátko po zverejnení správy o Aznavourovej smrti parížska radnica oznámila, že navrhne zastupiteľstvu pomenovať po spevákovi niektorú z ulíc či námestí.

Dvaja členovia Senátu prišli s návrhom, aby sa konal štátny rozlúčkový akt - podobný ako vlani v decembri s najväčšou francúzskou rockovou hviezdou, spevákom Johnnym Hallydayom.

Francúzsky spevák, skladateľ a herec Charles Aznavour zomrel v pondelok vo veku 94 rokov. Jeho hovorcovia uviedli, že zomrel v noci na pondelok. Podľa stanice RTL Aznavour zomrel v spánku vo svojom dome v meste Alpilles neďaleko Avignonu na juhu Francúzska.

Aznavour počas svojej kariéry skomponoval viac ako 1000 piesní, hral v 80 filmoch a vystupoval v 94 krajinách. Svoje piesne spieval a nahrával v ôsmich jazykoch.

Okrem hudby sa venoval aj filmu - účinkoval v 80 filmoch. Okrem iných pracoval aj francúzskymi režisérmi Francoisom Truffautom a Claudom Chabrolom.

Od roku 2017 má Aznavour svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy a časopis Time a televízna stanica CNN ho v roku 1998 vyhlásili za najvýznamnejšieho speváka 20. storočia - "porazil" aj Franka Sinatru či Elvisa Presleyho.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.