SaS chce, aby ÚRSO povinne zverejňoval cenové rozhodnutia na internete

Karol Galek. Foto: sas.sk

Bratislava 3. októbra (TASR) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by mal povinne zverejňovať na svojom webovom sídle všetky cenové rozhodnutia. Navrhuje to dvojica poslancov opozičnej SaS Karol Galek a Jana Kiššová v novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

Poslanci predložili právnu normu na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorá má naplánovaný začiatok na 16. októbra. "Hlavným cieľom návrhu zákona je zvýšenie transparentnosti a verejnej kontroly cenovej regulácie monopolných činností v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vodnom hospodárstve," odôvodnili predkladatelia novely.

Súčasná prax totiž podľa nich ukazuje, že verejnosť nemá dostatočný prístup k informáciám o tvorbe ceny prirodzených monopolov podliehajúcich cenovej regulácii. "A to napriek tomu, že verejnosť v podobe zákazníkov týchto subjektov objektívne nemá inú možnosť, než využívať nimi poskytované tovary a služby, prípadne si zvoliť alternatívu," opísali poslanci.

Nezverejňovanie týchto informácií býva podľa nich spravidla odôvodňované obchodným tajomstvom. "Hoci prirodzenému monopolu nehrozí zneužitie informácií označovaných za obchodné tajomstvo v hospodárskej súťaži, respektíve konkurenčnom boji. Obchodné tajomstvo tak slúži výlučne len ako nástroj obmedzovania prístupu verejnosti k informáciám o hospodárení prirodzených monopolov," konštatovali liberáli.

V novele zároveň navrhujú aj úpravu, podľa ktorej nebude porušením alebo ohrozením obchodného tajomstva sprístupnenie informácií, ktoré sa týkajú ekonomicky oprávnených nákladov, ekonomickej efektívnosti a primeraného zisku vrátane rozsahu investícií započítaných do určenej alebo schválenej ceny pre regulované činnosti vykonávané prirodzenými monopolmi.

Účinnosť novely navrhujú poslanci od 1. decembra tohto roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.