Zmeny štatutárov strán bez vedomia členov budú čoskoro minulosťou

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 3. októbra (TASR) - Zmeny štatutárov politických strán bez vedomia členov by mali byť čoskoro minulosťou. Zmeniť to má novela zákona o politických stranách, ktorá má určiť limity na počet členov politickej strany aj upraviť fungovanie strán. O právnej norme má parlament rozhodovať na októbrovej schôdzi.

Nateraz posledným prípadom takejto výmeny štatutárov je strana Váš kraj, ktorej od 19. septembra šéfuje herec Andrej Hryc. Donedávna bol šéfom Peter Pčolinský, predtým tam figuroval Boris Kollár. Informoval o tom portál Aktuality.sk.

"Po novom o tom, kto bude štatutárom, bude musieť rozhodnúť najvyšší orgán strany. Nebude sa môcť stať, že o tom nebudú vedieť členovia strany a dozvedia sa o tom z médií," povedal pre TASR predkladateľ zmien a šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Zdôrazňuje, že zmeny v zákone majú zabezpečiť, aby členovia strany neboli z rozhodovania vynechaní.

Okrem toho má novela určiť politickým stranám, ktoré chcú kandidovať do NR SR či Európskeho parlamentu, konkrétne počty členov. V prípade schválenia novely by tieto strany mali mať po novom aspoň 300 členov, teda dvojnásobok počtu kandidátov na listine, alebo aspoň 45 členov najvyššieho orgánu. Po novom by tiež mohli byť členmi strany všetci štátni občania SR. Novela má tiež zaviesť moratórium na zmenu názvu subjektu a upraviť nakladanie s finančnými darmi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.