Rast výrobných cien v Nemecku sa v auguste nečakane zrýchlil

Foto: TASR/AP

Wiesbaden 5. októbra (TASR) - Rast výrobných cien v Nemecku sa v auguste nečakane zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za 11 mesiacov, od septembra minulého roka. Oznámil to spolkový štatistický úrad Destatis.

Podľa jeho údajov sa ceny produktov, ktoré minulý mesiac opustili brány nemeckých závodov, zvýšili medziročne o 3,1 %, čo je zrýchlenie v porovnaní s ich nárastom o 2,9 % v júli.

Ekonómovia pritom očakávali, že výrobné ceny v auguste stúpnu rovnako ako v júli o 2,9 %. Tempo ich rastu tak bolo najrýchlejšie od septembra 2017, keď dosiahlo 3,2 %.

V medzimesačnom porovnaní sa index cien nemeckých výrobcov v auguste zvýšil o 0,3 % po júlovom náraste o 0,2 %, zatiaľ čo ekonómovia predpovedali, že stúpne o 0,2 %.

Po vylúčení energií sa výrobné ceny v najväčšej ekonomike eurozóny zvýšili v auguste medziročne o 1,8 % a medzimesačne o 0,1 %.

Analytici pozorne sledujú výrobné ceny v Nemecku, ktoré sú jedným z ukazovateľov budúceho vývoja inflácie, a nielen v tejto krajine, ale aj v celej eurozóne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.