Podmienky pri poskytovaní sponzorského príspevku sa neupravia

NR SR, archívna snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 7. decembra (TASR) – Podmienky pri poskytovaní sponzorského príspevku sa neupravia. Parlament v piatok odmietol novelu Občianskeho zákonníka, ktorú navrhovala nezaradená poslankyňa Viera Dubačová. Právna norma mala podľa nej zlepšiť podmienky financovania neziskových organizácií, občianskych združení, nadácií a neinvestičných fondov.

Cieľom návrhu bolo upraviť isté daňové výhody pri poskytovaní sponzorského príspevku, ktoré doteraz bolo možné získať len na základe zmluvy o sponzorstve v športe, ktorá sa však vzťahovala len na určitý okruh subjektov podľa osobitného zákona. Sponzorovaným mali byť podľa predkladateľky len neziskové organizácie, občianske združenia, nadácie a neinvestičné fondy, teda subjekty, ktoré sú neziskové a ktoré vykonávajú činnosť vo verejnoprospešnom záujme.

Do Občianskeho zákonníka sa mal tiež pridať nový typ zmluvy, ktorou mala byť zmluva o sponzorstve. Sponzorstvom tak podľa zákona malo byť iba plnenie na základe tejto zmluvy. Návrh stanovoval aj maximálnu výšku sponzorského príspevku za jeden kalendárny rok (vo výške 15.000 eur). Malo sa tak zamedziť prípadnému zneužívaniu tohto návrhu novely zákona na príliš vysoké plnenia medzi subjektmi.

Doterajšia prax zároveň podľa Dubačovej ukázala, že poskytovanie sponzorského príspevku je pre poskytovateľa nevýhodné a rovnako aj pre prijímateľa. "Návrh zákona oslobodzuje prijímateľa sponzorského príspevku od dane z príjmov a zároveň pre sponzora sa uvedie sponzorský príspevok ako výdavok v základe dane," navrhovala Dubačová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.