Ambulantní poskytovatelia prijímajú zmluvné podmienky poisťovne

Ilustračné foto VsZP. Foto: TASR - František Iván

Bratislava 7. decembra (TASR) - Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) akceptuje návrh zmluvných a cenových podmienok, ktoré mu ponúka štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). ZAP to v piatok oznámil v otvorenom liste ministerke zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD). Pre podpísanie zmlúv si však kladie podmienku.

ZAP už po štvrtkovom (6.12.) rokovaní avizoval, že so štátnou poisťovňou nevedeli nájsť zhodu na podmienke finančnej kompenzácie pre lekárov, ktorí od júla neprijali ponúkané podmienky od VšZP. Keďže iným ambulanciám sa peniaze odvtedy navyšovali, ZAP chce, aby sa táto suma dorovnala. Zdôvodňuje to tým, že inak by šlo o zjavnú diskrimináciu časti poskytovateľov.

„Túto podmienku VšZP nemôže akceptovať,“ uviedla vo štvrtok generálna riaditeľka poisťovne Ľubica Hlinková. Vyhlásila, že štátna poisťovňa robí podmienky preto, aby zabezpečila poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Podľa jej slov nemá momentálne podpísanú zmluvu okolo 900 lekárov.

Ambulancie v ZAP vypovedali v septembri štátnej poisťovni zmluvy pre spor o ich konkrétnych podmienkach. U niektorých poskytovateľov si tak pacienti za poskytnutú zdravotnú starostlivosť musia zaplatiť. S dokladom musia potom prísť do pobočky poisťovne, ktorá prisľúbila, že im náklady najneskôr do 30 dní preplatí.

V niektorých ambulanciách sa, naopak, úhrady nevyberajú. VšZP totiž koncom novembra dala verejný prísľub s platnosťou do 31. decembra. V ňom sa zaviazala, že ambulanciám v ZAP, ktoré nepodpísali predložený návrh dodatku k zmluve, zdravotnú starostlivosť uhradí za starých zmluvných podmienok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.