Súťaž Guardians má ukázať záujemcom o IT, ako sa brániť pred hekermi

Na snímke obrazovka počítača po kybernetickom útoku. Foto: TASR/AP

Bratislava 15. decembra (TASR) - Mladí IT špecialisti budú pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami čeliť simulovaným hekerským útokom na štáby kandidátov. Tretí ročník súťaže Guardians pod názvom Vyhraj voľby a môžeš všetko má ukázať, ako sa im dá zabrániť a čo môžu spôsobiť v prípade, že kybernetické zabezpečenie zlyhá. Informoval o tom organizátor súťaže Pavol Draxler.

Volebné kampane sú podľa neho založené na informáciách, stratégiách pri ich spracovaní a spôsobe, akým sú odkomunikované. Preto v tejto oblasti vidí širokú škálu možností kybernetických útokov, pričom nejde len o krádež informácii. Doplnil, že kandidáta môže skompromitovať aj získanie prístupu k jeho stránke a sociálnej sieti a následné pozmenenie ich obsahu.

"Volebný tím kandidáta sa na základe odcudzených materiálov mediálneho plánu protikandidáta vie ľahko pripraviť na protiargumentáciu, prípadne inak nastaviť svoju kampaň. Za útokmi pritom nemusí stáť iba konkurencia. Môže ísť o kohokoľvek, kto takto chce pomôcť konkrétnemu kandidátovi, alebo, naopak, iného kandidáta kompromitovať," vysvetlil Draxler.

Súťaž je tiež dobrou prípravou na prácu IT bezpečnostného analytika, ktorých je na Slovensku stále nedostatok. Myslí si to aj riaditeľ národnej jednotky SK-CERT Jaroslav Janota. Jednotka spadá pod Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý je partnerom súťaže.

Študenti alebo absolventi univerzít sa môžu do súťaže prihlásiť do 4. februára 2019 na stránke wargame.sk. Tí, ktorí prejdú kvalifikáciou, budú súčasťou obranného tímu, tzv. Guardians. "Ich hlavným cieľom bude zabrániť úniku dát z volebného štábu a predísť diskreditácii kandidáta a ovplyvneniu volebného výsledku. Každý člen tímu bude mať konkrétnu úlohu. Ale rovnako dôležitá bude vzájomná komunikácia, interakcia a spolupráca. Útočníkmi v hlavnej hre budú špecialisti z Binary Confidence," vysvetlil Draxler, ktorý v spoločnosti pôsobí ako bezpečnostný manažér.

Kvalifikačné kolo bude podľa jeho slov prebiehať formou CTF (Capture The Flag). Porota bude zostavená z IT expertov spoločnosti Binary Confidence a SK-CERT. Tá vyberie najlepších súťažiacich, ktorí postúpia do finálového kola.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.