P. Kažimír: Slovensko vlani hospodárilo lepšie, ako predpokladalo

Na snímke podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 2. januára (TASR) - Slovenská republika v roku 2018 hospodárila lepšie, ako predpokladala. Deficit k 31. decembru 2018 dosiahol výšku 1,182 miliardy eur, čo bolo o 791 miliónov eur menej, ako predpokladal štátny rozpočet. Uviedol to v stredu na tlačovej besede šéf Ministerstva financií (MF) SR Peter Kažimír, za účasti premiéra Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

"Zákonom schválený štátny rozpočet na rok 2018 hovoril o deficite vo výške necelých 2 miliárd eur. Dosiahli sme výsledok na úrovni asi 1,2 miliardy eur, naplnili sme deficit na úrovni troch pätín a máme úsporu dvoch pätín vo výške asi 800 miliónov eur. Presne, schodok bol vo výške 1,182 miliardy eur a lepší výsledok bol o 791 miliónov eur, teda lepšie hospodárenie o 40 %," priblížil minister financií.

Výsledok hospodárenia štátu sa podľa neho dosiahol kombináciou, a to jednak lepších príjmov vo výške 600 miliónov eur a jednak zásluhou nižších štátnych výdavkov vo výške necelých 200 miliónov eur. "Lepšie sme vyberali daň z pridanej hodnoty (DPH), aj na základe vyššej efektívnosti výberu, a aj na základe lepšieho domáceho dopytu. Oproti plánu sme vybrali na DPH o 341 miliónov eur viac. V oblasti dane z príjmov právnických osôb sme zaznamenali takisto lepší výsledok, a to vo výške 329 miliónov eur," spresnil.

Podľa Kažimíra sa vlani horšie na strane príjmov vyvíjali dane v oblasti zdaňovania príjmov živnostníkov, zrážkovej dane z dividend a spotrebnej dane z minerálnych olejov.

Na strane výdavkov podľa Kažimíra najväčšiu úsporu predstavoval transfer pre Sociálnu poisťovňu vo výške skoro 150 miliónov eur. "Takisto sme menej peňazí použili na obsluhu nášho (štátneho) dlhu," dodal minister financií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.