Maďarský parlament začne rok mimoriadnou schôdzou

Na archívnej snímke maďarský parlament. Foto: TASR/AP

Budapešť 2. januára (TASR) - Maďarský parlament začne nový rok mimoriadnou schôdzou, ktorú na štvrtok zvolali opoziční poslanci. Odborári pripravujú na prvý januárový týždeň sériu protestov, informoval v stredu spravodajský server Infostart.hu.

Zákonodarný zbor by mal na mimoriadnej schôdzke prerokovať udalosti okolo schvaľovania novely zákonníka práce a zákona o vzniku správnych súdov, ako aj zákroky súkromnej bezpečnostnej služby voči poslancom parlamentu pri demonštráciách pred sídlom Fondu na podporu poskytovateľov mediálnych služieb a správy majetku (MTVA), ktorý zastrešuje činnosť maďarských verejnoprávnych médií.

Podľa opozičných strán bol proces schvaľovania uvedených zákonov 12. decembra, ktorý sa skončil škandálom, v rozpore so zákonom. Pri demonštráciách pri sídle MTVA 16. a 17. decembra bola podľa opozície porušená imunita poslancov.

Parlamentná frakcia vládnej strany Fidesz však vydala vyhlásenie, v ktorom oznamuje, že sa na mimoriadnej schôdzi nezúčastní, pretože jej zvolanie považuje za "opozičné divadlo". Infostart.hu konštatoval, že schôdzka preto nebude uznášaniaschopná.

Novela zákonníka práce, ktorá rozšírila rámec ročných nadčasov z 250 na 400 hodín, vyvolala v decembri sériu demonštrácií, na ktoré v Budapešti i ďalších maďarských mestách prišli tisíce Maďarov. Novelu, ako aj kritizovaný zákon o správnych súdoch, prezident János Áder podpísal. Jeho kancelária o tom informovala 20. decembra.

Podpredseda Maďarského zväzu odborárov (MSZSZ) Tamás Székely v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfoRádió povedal, že odborári pripravujú od štvrtka do soboty sériu štrajkov a cestných blokád vo viacerých mestách Maďarska i v Budapešti.

Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás posledný deň minulého roka pripomenul, že v demokratickom zákonodarstve sa zákony schvaľujú väčšinou hlasov poslancov. Spochybnenie tejto skutočnosti označil za útok proti zastupiteľskej demokracii.

V súvislosti s decembrovými protestnými zhromaždeniami Gulyás konštatoval, že "v krajine s desiatimi miliónmi obyvateľov nie je žiadny výkon zradikalizovať niekoľko tisíc ľudí, ktorí zo srdca nenávidia vládu".

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.