Thajsko sa pripravuje na príchod ničivej tropickej búrky Pabuk

Turisti hromadne opúšťajú dovolenkové strediská na thajských tropických ostrovoch Koh Phangan a Ko Tao, ku ktorým smeruje tropická búrka Pabuk sprevádzaná prudkými lejakmi a silným vetrom. Foto: TASR/AP

Bangkok 4. januára (TASR) - Thajsko sa v čase vrcholiacej dovolenkovej sezóny pripravuje na príchod najhoršej tropickej búrky za tri desaťročia. Búrka Pabuk by podľa predpovedí mala juhovýchodné pobrežie Thajska zasiahnuť v piatok večer miestneho času.

Z tamojších dovolenkových rajov už od začiatku tohto týždňa odišli do bezpečia tisíce ľudí. Vláda uzavrela dve veľké letiská, obmedzila námornú dopravu a pripravila pre ľudí žijúcich hlbšie vo vnútrozemí náhradné prístrešky, píše agentúra Reuters.

Tropická búrka Pabuk sa vytvorila v južnej oblasti Thajského zálivu, smeruje na západ a aktuálne ju sprevádza vietor s rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu a prudké vlnobitie. Útvar by mal ako prvú zasiahnuť provinciu Nakchónsítchammarát na juhovýchodnom cípe Thajska, odkiaľ už evakuovali viac ako 6000 ľudí.

Tisícky ľudí a dovolenkárov už odišli do bezpečia aj z tropických ostrovov Samuj, Tau a Pchangan v Thajskom zálive.

Meteorológovia varovali pre mohutným vetrom, silnými lejakmi, záplavami a vysokými vlnami. Výstraha platí pre 15 juhothajských provincií. Ide o oblasť, kde sa nachádzajú jedny z najväčších svetových prírodných kaučukových plantáží na svete, ako aj dovolenkové strediská, turistami mimoriadne vyhľadávané predovšetkým počas vianočných a novoročných sviatkov.

"Silný vietor bude v Thajskom zálive zdvíhať vlny do výšky troch až piatich metrov a v Andamanskom mori dva až tri metre. Všetky lode by mali zostať na brehu," oznámilo v piatok ráno miestneho času prostredníctvom vyhlásenia thajský meteorologický ústav. Takáto situácia bude pokračovať do soboty.

Búrka Pabuk (laoské slovo pre veľkú sladkovodnú rybu) by mala podľa predpovedí spôsobiť prudké lejaky a záplavy aj v ďalších častiach južného Thajska. Zasiahne aj turistické letoviská v Andamanskom mori ako Krabí a najjužnejšie provincie susediace s Malajziou - Pattání, Narátchivát a Jalá.

Meteorológovia predpokladajú, že Pabuk bude najničivejšou tropickou búrkou, aká zasiahla Thajsko od roku 1989. V tomto roku si tajfún Gay vyžiadal 800 mŕtvych, dodala stanica BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.