Frankfurter Rundschau: Čína dostihla významné vesmírne agentúry

Prvá snímka odvrátenej strany Mesiaca. Sonda Čchang-e 4 (anglický prepis Chang'e 4) pristála o 03.26 h SEČ a cez satelit Čchüe-čchiao poslala naspäť na Zem prvý signál a fotografiu odvrátenej strany Mesiaca. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 4. januára (TASR) - Úspešné pristátie čínskej sondy na odvrátenej strane Mesiaca je znakom toho, že Peking dostihol vo vesmírnych pretekoch veľmoci. V piatok to v úvodníku napísal ľavicovo orientovaný nemecký denník Frankfurter Rundschau.

"Misia jasne ukazuje, že Čína - čo si možno mnohí neuvedomili - dostihla a čiastočne aj predbehla veľké vesmírne agentúry Spojených štátov, Ruska a Európy," uviedol denník.

"Udalosti sa majú, podľa vesmírnych kritérií, naďalej uberať závratným tempom. Okrem iného majú tajkonauti (čínski astronauti) odletieť na Mesiac a v dohľadnej budúcnosti dokonca aj na Mars. O takýchto plánoch diskutujú aj v NASA, ESA a Roskosmose, ale veci nenapredujú dostatočne rýchlo," dodal denník Frankfurter Rundschau, ktorý citovala tlačová agentúra DPA.

Príčinou nie len nedostatok politickej vôle a nedostatok finančných a technických prostriedkov, ale predovšetkým neprijateľné riziká pre zdravie posádky. Zatiaľ neexistujú uspokojivé riešenia mnohých problémov, upozornil denník.

Nájsť tieto riešenia si bude vyžadovať obrovské úsilie - a dosiahnuť ich je možné len spoločne. Číňania si za svoj štvrtkový úspech zaslúžia chválu. Avšak budúcnosť letov do vesmíru s ľudskou posádkou, a tých obzvlášť, spočíva v medzinárodnej spolupráci, zdôraznil nemecký denník.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.