Amazon uzavrel obchodovanie ako najväčšia svetová spoločnosť na trhu

Logo najväčšieho internetového obchodu na svete Amazon. Foto: TASR/AP

New York 8. januára (TASR) - Americký internetový obchod Amazon v pondelok (7.1.) prvýkrát uzavrel obchodovanie na burze ako najväčšia svetová spoločnosť na trhu. Predbehol aj Microsoft a ďalších technologických gigantov.

On-line predajca obsadil prvú priečku v rebríčku po tom, ako si v pondelok pripísal zisk 3,4 % a obchodovanie ukončil s trhovou kapitalizáciou vo výške 796,8 miliardy USD (696,20 miliardy eur), čo bolo o 13,2 miliardy USD viac ako hodnota spoločnosti Microsoft.

Riaditeľ Amazonu Jeff Bezos sa môže tešiť z pozoruhodného rastu, odkedy sa jeho podnikanie rozšírilo z pôvodného on-line kníhkupectva do nespočetných ďalších maloobchodných kategórií.

Tržby internetového predajcu vzrástli zo 74,5 miliardy USD v roku 2013 na 177,9 miliardy USD v roku 2017 a za rok 2018 by podľa odhadov mali dosiahnuť 232,3 miliardy USD.

No aj napriek prvej priečke v rebríčku najhodnotnejších firiem, aktuálna trhová kapitalizácia Amazonu výrazne zastáva za jeho maximom vlani v septembri, keď prekročila 1 bilión USD pred poklesom akcií na Wall Street koncom roka 2018. Akcie Amazon sa však znížili menej ako v prípade ostatných technologických gigantov.

Apple, ktorý bol dlho najväčšou spoločnosťou na svete z hľadiska trhovej kapitalizácie, stratil svoj náskok koncom novembra a v súčasnosti mu patrí štvrtá priečka s hodnotou 702 miliárd USD. Druhý je aktuálne Microsoft a na treťom mieste je Alphabet, materská spoločnosť Google, s hodnotou 745,2 miliardy USD.

Amazon vznikol v garáži na predmestí Seattlu. Pôvodné meno firmy bolo "Cadabra" a prvú knihu predal v polovici roka 1995. Do konca spomínaného roka už predával knihy on-line po celých USA. V roku 1997 vstúpil na burzu.

Spoločnosť už viac ako desať rokov dosahuje rast zisku a investuje do skladov, distribučných sietí a dátových centier po celom svete.

K zásadnému kroku patrí aj akvizícia siete obchodov s potravinami Whole Foods Market za 13,7 miliardy USD v roku 2017. Amazon tak získal svoju prvú sieť tzv. kamenných obchodov.

Amazon tiež prenikol do zábavného priemyslu a v nedeľu (6.1.) si jeho štúdio odniesol dve ceny Golden Globe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.