Dôchodcovia s bydliskom v zahraničí musia preukázať žitie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 8. januára (TASR) - Poberatelia dôchodkov s bydliskom v zahraničí majú povinnosť preukázať žitie. Treba tak urobiť na tlačive Potvrdenie o žití.

Tlačivá Sociálna poisťovňa dôchodcom poslala už začiatkom roka spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Sú však dostupné v rôznych jazykoch aj na webovej stránke poisťovne www.socpoist.sk.

"Kontrola žitia poberateľov dôchodkov s bydliskom v zahraničí je uskutočňovaná na základe všeobecnej povinnosti poberateľa preukázať skutočnosti rozhodujúce o nároku na výplatu dávky. Vyplnené tlačivo s úradne overeným podpisom musí poberateľ dôchodku poslať poisťovni," informuje hovorca poisťovne Peter Višváder.

Dôchodcovia, ktorí majú bydlisko v štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) alebo v Švajčiarskej konfederácii, preukazujú žitie raz ročne. Pre zabezpečenie súvislej výplaty dôchodku je tlačivo potrebné zaslať najneskôr do 31. 1. 2019.

Dôchodcovia, ktorí majú bydlisko v štátoch, ktoré nie sú štátom EHP alebo Švajčiarskou konfederáciou, preukazujú žitie štyrikrát do roka. Pre vyplatenie dôchodkov za 4. štvrťrok 2018 predložia vyplnené tlačivo do 15. 1. 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.