Starosta Devínskej chcel znížiť odmeny poslancom i platy úradníkom

Bratislava 3. júla (TASR) – Zarábať o tretinu menej mali od tohto mesiaca miestni poslanci v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Starosta Milan Jambor im chcel odmeny znížiť s tým, že ušetrené peniaze mestská časť tento rok využije pre školákov na vybudovanie bežeckej dráhy. V júni návrh poslanci stiahli z rokovania. Niektorí vravia, že päť mesiacov pred komunálnymi voľbami je to len starostov populistický ťah.

Samospráva chce ešte tento rok vybudovať tartanovú bežeckú dráhu na Základnej škole Pavla Horova. Podľa starostu to stojí 100.000 eur, no od sponzora už má prisľúbených 70.000 eur. Zvyšné peniaze Jambor našiel v platoch úradníkov, kde chcel podľa predkladaných zmien v rozpočte ročne ušetriť 20.000 eur, i v odmenách poslancov.

"Mestská časť vynakladá na odmeny poslancov ročne viac ako 90.000 eur. Navrhovaným znížením odmien by sa ešte rok ušetrilo 15.000 eur," vyčíslil starosta s tým, že v ďalších rokoch by sa za usporené financie platili ďalšie projekty. Podotýka, že odmeny poslancov v Devínskej Novej Vsi sú asi trikrát vyššie ako odmeny poslancov napríklad v Dúbravke či Karlovej Vsi. "Mesačná odmena poslanca je približne 350 eur a tí poslanci, ktorí sú zároveň aj členmi miestnej rady, majú odmenu asi 500 eur mesačne," priblížil.

Predseda poslaneckého klubu Devínska Inak Rastislav Tešovič, ktorý tiež hlasoval za stiahnutie materiálu z rokovania, hovorí o umelej a predvolebnej kampani starostu na poslednú chvíľu. "Spájanie vybudovania bežeckej dráhy so znižovaním odmien poslancov, ktorý pán starosta predložil z čista jasna päť mesiacov pred komunálnymi voľbami, nemožno označiť inak ako čistý predvolebný populizmus," podotkol.

Financie na tento projekt podľa jeho slov mestská má, na jej účte sa vraj ešte nachádza prebytok z hospodárenia z minulého roku vo výške 568.503 eur bez desiatich percent, ktoré sa odvedú do rezervného fondu. "Navyše disponujeme na mimorozpočtových účtoch ďalšími voľnými prostriedkami vo výške rádovo niekoľko stotisíc eur," zdôraznil.

Starosta ale oponuje, že tieto peniaze už mestská časť použila. Vysvetľuje, že v schválenom rozpočte na tento rok bol medzi príjmy zaradený zostatok vo výške 479.672 eur a tieto prostriedky boli určené na nákup pozemku na budúce centrálne námestie v Devínskej Novej Vsi. To už samospráva kúpila. "Všetky ostatné zdroje z minulých rokov sú účelovo viazané vo fondoch mestskej časti," dodal Jambor.

Návrh starostu však podľa Tešoviča poslanci stiahli, lebo nebol prerokovaný v odborných komisiách ani v miestnej rade. Starosta vraví, že odmeny chcel zastupiteľstvu znižovať už koncom minulého roka, kedy však návrh nebol schválený. Vtedy ale bolo podľa neho v príslušnej komisii i v rade prerokované uznesenie v rovnakom znení len s pozmenenou dôvodovou správou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.