Kamery sa na staniciach technických a emisných kontrol osvedčili

Bratislava 7. júla (TASR) - Rok po zavedení kamerových systémov na staniciach technickej kontroly (STK) a emisnej kontroly je jasné, že prispievajú k bezpečnejším cestám. Uviedol to hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Martin Kóňa.

Kým za prvých šesť mesiacov roka 2013, pred zavedením monitorovacích záznamových zariadení, bolo na technickej kontrole hodnotených 97,22 % vozidiel ako spôsobilých, tak za rovnaké obdobie roka 2014 počet spôsobilých vozidiel klesol na 95,22 %. Dokazuje to, že technici si dôslednejšie plnia svoje povinnosti.

"Sme radi, že správnosť rozhodnutia zvýšiť kontrolu na technických a emisných kontrolách potvrdzujú aj čísla, a veríme, že toto opatrenie sa postupne bude prejavovať aj v poklese nehodovosti na cestách," povedal Kóňa.

Uvedené opatrenie malo pozitívny vplyv aj na kvalitu životného prostredia. Kým začiatkom roka 2013 bolo pri emisnej kontrole iba približne 0,6 % nespôsobilých vozidiel, tak v roku 2014 pri emisnej kontrole už bolo nespôsobilých áut viac ako 2 %.

Počas uplynulého roka urobili kamerové systémy na pracoviskách technických kontrol 7.750.251 snímok a na emisných kontrolách 2.380.229 snímok. Monitorovacie záznamové zariadenia pomáhajú zabrániť podvodom pri technických a emisných kontrolách tak, aby doklady o technickej a emisnej kontrole boli vydané iba vozidlu, ktoré sa skutočne podrobilo tejto kontrole a ktoré spĺňa všetky stanovené podmienky.

Kamerové systémy boli na všetkých STK nainštalované 1. júla 2013 rovnako ako aj na všetkých pracoviskách emisnej kontroly (PEK), ktoré sú súčasťou STK. Od začiatku roka 2014 sú monitorovacie záznamové zariadenia súčasťou všetkých PEK.

Kóňa zdôraznil, že MDVRR SR už v súčasnosti sa pracuje na Jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave, ktorého súčasťou by malo byť aj upozornenie na končiaci sa termín platnosti technickej a emisnej kontroly. "Predpokladáme, že aj zavedenie tohto systému bude mať citeľný vplyv na bezpečnosť na cestách, keďže na cestách budú jazdiť technicky spôsobilé vozidlá," dodal hovorca rezortu dopravy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.