SaS navrhuje zákaz kumulácií funkcií poslancov

Richard Sulík Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 8. júla (TASR) - Požiadavka vládnej strany Smer-SD, aby politici s viacerými funkciami poberali len jeden plat, je typickým prejavom predvolebného populizmu bez snahy riešiť podstatu problému. Tvrdí to predseda opozičnej SaS Richard Sulík, podľa ktorého je podstatou skutočnosť, že kumulácia výkonných funkcií v samospráve (predseda VÚC, primátor, starosta) a mandátu poslanca Národnej rady SR otvára možnosti na získavanie neodôvodnených výhod pre jednotlivé mestá a obce v rozpore s verejným záujmom.

"Máme tým na mysli takýmito výhodami indukované hlasovania poslancov NR SR napríklad o štátnom rozpočte, daniach, dotáciách, výške rozpočtového deficitu alebo aj o zmenách ústavy. Strana SaS preto predloží na najbližšiu riadnu schôdzu parlamentu návrh novely Ústavy SR, podľa ktorého bude funkcia poslanca Národnej rady Slovenskej republiky nezlučiteľná aj s výkonom funkcie predsedu a podpredsedu samosprávneho kraja, primátora a zástupcu primátora, starostu a zástupcu starostu obce," avizuje Sulík.

Šéf liberálov pripomína, že na Slovensku je zhruba 2900 obcí, kým poslancov v NR SR je 150. "Nemôže mať preto každá obec zastúpenie v parlamente. V NR SR sa musia riešiť otázky tak, aby nemal nikto pocit, že niektorá obec bola nezaslúžene zvýhodnená, lebo jej starosta ako poslanec hlasoval za nejakú somarinu, aby si vyloboval na vláde nejakú výhodu na úkor iných obcí či spoločnosti. Takéto praktiky rozkladajú politický systém," tvrdí Sulík.

SaS si podľa jeho slov nemyslí, že predsedovia VÚC, starostovia alebo primátori vo funkciách poslancov Národnej rady SR prinášajú do politického rozhodovania o celoštátnych záležitostiach nenahraditeľný pohľad zdola, a preto je takáto kumulácia funkcií spoločensky vítaná. "Nie je, čo napokon dokazuje aj požiadavka Smeru-SD na jeden plat. Jeden plat sa dá chápať ako trest za sedenie na dvoch stoličkách. Jedným platom sa však nič nerieši. SaS je proti takémuto súbehu funkcií a dá sa zakázať iba v ústave," dodal Sulík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.