Predstavenstvo Enelu schválilo predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku

Slovenské elektrárne Foto: TASR/Henrich Mišovič

Rím 11. júla (TASR) - Predstavenstvo talianskej energetickej spoločnosti Enel vo štvrtok (10. 7.) schválilo program predaja aktív, ktorého cieľom je posilniť jej finančnú štruktúru. Súčasťou tohto programu na roky 2014 - 2018 je aj plán predaja majetku spoločnosti na Slovensku a v Rumunsku. Informoval o tom Enel na svojej internetovej stránke.

Na Slovensku sa tento predaj týka kontrolného 66-% podielu firmy Enel v Slovenských elektrárňach (SE), ktoré sú najväčším producentom elektriny v krajine s 80-% podielom na domácom trhu. SE vlastnia celú škálu elektrární od vodných cez jadrové po konvenčné tepelné elektrárne. Spoločnosť vlani dosiahla zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) vo výške 708 miliónov eur.

V Rumunsku chce Enel predať 64,4-% podiel v spoločnosti Enel Distributie Muntenia a Enel Energie Muntenia, ďalej 51-% podiel v Enel Distributie Banat, Enel Distributie Dobrogea a Enel Energie, ako aj 100-% podiel v spoločnosti Enel Romania. Tieto firmy prevádzkujú v jednotlivých regiónoch elektrické rozvody s celkovou dĺžkou 91.000 kilometrov a distribuujú ročne zhruba 14 TWh elektriny. Ich podiel na rumunskom trhu dosahuje približne 34 %. Okrem toho predajú ročne 9 TWh elektriny zhruba 2,6 milióna klientom, z toho 2,4 milióna tvoria domácnosti. V roku 2013 dosiahli dohromady EBITDA vo výške 289 miliónov eur.

Foto: TASR

Skupina Enel v minulých dňoch formálne oznámila, že začala predaj svojich podielov na Slovensku a v Rumunsku. Enel si za svojho finančného poradcu pri predaji slovenských aktív zvolil banky BNP Paribas a Deutsche Bank, v prípade rumunských to budú Citigroup a UniCredit. Okrem toho Enel poskytol relevantné informácie o plánovanom predaji vládam a úradom oboch krajín.

Predaj podielov v SE a v rumunských spoločnostiach je súčasťou širšieho plánu predaja aktív zhruba za 6 miliárd eur, ktorý sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je znížiť dlhy spoločnosti. Enel k dnešnému dňu predal aktíva za 1,6 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.