NBS vlani so ziskom 490 miliónov eur, znižovala ním stratu

Guvernér NBS Jozef Makúch Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 11. júla (TASR) - Národná banka Slovenska (NBS) mala v minulom roku zisk 490 miliónov eur. Oproti roku 2012 si teda polepšila, dva roky dozadu mala zisk 199 miliónov eur. Prostriedky použila banka na zníženie niekoľkomiliardovej straty z minulých rokov.

Vyplýva to zo Správy o výsledku hospodárenia NBS za rok 2013, ktorú parlamentu v úvode 12. rokovacieho dňa Národnej rady SR predložil jej guvernér Jozef Makúch.

"Na priaznivý výsledok mal rozhodujúci vplyv zisk z finančných činností 544 miliónov eur, na ktorých sa podieľal najmä zisk zo správy investičných rezerv 396 miliónov eur a zisk z menovopolitických operácií 143 miliónov eur," vyčíslil Makúch s tým, že vplyv prevádzkovej a emisnej činnosti je relatívne nevýznamný.

Čisté náklady na prevádzku centrálnej banky dosiahli vlani 49 miliónov eur, čo predstavuje medziročný pokles o 7 % a nižšie čerpanie prevádzkových nákladov o 4 milióny eur.

Zo správy tiež vyplýva, že záporné vlastné imanie NBS predstavovalo vlani 3,67 miliardy eur. "Medziročne vzrástlo o 83 miliónov eur, oproti počiatočnému stavu pri prechode na euro k 1. 1. 2009 dosiahlo zlepšenie o 1,056 miliardy eur," doplnil Makúch. Na vlastné imanie podľa neho vlani negatívne pôsobil najmä pokles nerealizovaných ziskov z ocenenia zlata a cenných papierov v dôsledku prepadu trhovej ceny zlata a zníženia objemu investičného portfólia cenných papierov.

Poslancov dnes čaká aj hodnotenie stavu a vývoja finančného trhu za minulý rok a ďalšie neprerokované body. Plénum má rozhodnúť aj o prerokovaných návrhoch, napríklad o tom, či bude prenos telefónneho čísla bezplatný, či sa v nedeľu bude aj naďalej predávať v supermarketoch alebo nie. Dnešok je posledný rokovací deň pred parlamentnými prázdninami. Skončiť sa má skôr ako zvyčajne, a to hlasovaním o 11.00 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.