Povstalci umožnia prístup na miesto havárie malajzijského Boeingu

požiarnici dorazili na miesto havárie malajzijského dopravného lietadla pri obci Hrabovo na východe Ukrajiny 17. júla 2014. Foto: TASR/AP

Viedeň/Kyjev 18. júla (TASR) - Proruskí separatisti na Ukrajine prisľúbili vyšetrovateľom a pohotovostným jednotkám bezpečný prístup na miesto havárie malajzijského lietadla, ktoré sa vo štvrtok zrútilo na východe Ukrajiny.

Podľa agentúry DPA o tom informovala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Po vyjednávaniach medzi vyslancami Ukrajiny, Ruska a OBSE povstalci z Donecka súhlasili s odblokovaním miesta havárie a umožnením pátrania po telách obetí. Poskytli garancie bezpečnosti pre ukrajinských i medzinárodných vyšetrovateľov havárie, ako aj pre pozorovateľov OBSE, píše DPA.

Separatisti zároveň prisľúbili aj spoluprácu s ukrajinskými úradmi na "všetkých praktických otázkach" ohľadne pátrania po telách obetí a vyšetrovania havárie, uviedla organizácia OBSE so sídlom vo Viedni.

Boeing-777 smerujúci z Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur sa zrútil blízko ukrajinsko-ruských hraníc spolu s 298 ľuďmi na palube. Medzi obeťami je až 154 Holanďanov, 27 Austrálčanov, 23 Malajzijčanov, 11 Indonézanov, šesť Britov, štyria Nemci, štyria Belgičania, traja Filipínci a jeden Kanaďan. Všetkých 15 členov posádky pochádzalo z Malajzie.

Porošenko: "Teroristický útok" na malajzijské lietadlo je výzvou pre celý svet
Teroristický útok" na malajzijské osobné lietadlo, ktoré sa vo štvrtok zrútilo na východe Ukrajiny, predstavuje výzvu pre celý svet. Podľa agentúry Reuters to na svojej webovej stránke uviedol ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Dnešná tragédia opäť ukázala, že terorizmus nie je lokálny, ale svetový problém. A vonkajšia agresia proti Ukrajine nie je iba náš problém, ale hrozba európskej i globálnej bezpečnosti," dodal Porošenko.

Presná príčina havárie doposiaľ nie je jasná; objavili sa špekulácie o jeho zostrelení, z ktorého poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko obvinil povstalcov.

Líder proruských separatistov Alexandr Borodaj obvinil zo zostrelenia stroja ukrajinskú armádu.

Putin: Za haváriu malajzijského lietadla je zodpovedná Ukrajina

Ukrajina je zodpovedná za dnešnú haváriu malajzijského lietadla s 295 ľuďmi na palube, uviedol dnes ruský prezident Vladimir Putin.

"Nepochybne je štát, na území ktorého sa toto stalo, zodpovedný za túto hroznú tragédiu," povedal Putin v Kremli na stretnutí s predstaviteľmi ruskej vlády, ktoré odvysielala ruská štátna televízia.

Ako dodal, "tragédia by sa nestala, keby bol mier" na východe Ukrajiny a v oblasti by sa neobnovili boje.

Putin zároveň podľa agentúry Reuters vyzval ruské úrady, aby podnikli všetko, čo bude možné na pomoc pri vyšetrovaní havárie. "Urobíme všetko, čo budeme môcť, aby sa mohol dosiahnuť objektívny obraz toho, čo sa stalo... Toto je neakceptovateľná záležitosť," zdôraznil Putin.

ľudia prezerajú trosky malajzijského dopravného lietadla na mieste havárie v blízkosti obce Hrabovo na východe Ukrajiny 17. júla 2014. Foto: TASR/AP

CNN: Malajzijské lietadlo mohla zostreliť raketa zem-vzduch

Spojené štáty dospeli k záveru, že malajzijské osobné lietadlo s 298 ľuďmi na palube nad východnou Ukrajinou zostrelila raketa zem-vzduch; neoznačili však konkrétneho vinníka. S odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa USA to dnes uviedla spravodajská stanica CNN.

Radarový systém podľa nej zachytil raketu zem-vzduch na mieste nešťastia krátko predtým, než sa lietadlo zrútilo. Druhý radarový systém zaznamenal tepelnú stopu v čase, keď bolo lietadlo zasiahnuté, dodal predstaviteľ.

Spojené štáty podľa CNN v súčasnosti analyzujú dráhu strely s cieľom zistiť, odkiaľ útok prišiel.

Tvrdenie, že zrútenie Boeingu-777 "očividne nebola náhoda", vyslovil v noci na dnes aj americký viceprezident Joe Biden, podľa ktorého bol stroj doslova "zmietnutý z oblohy".

Snímka z videa zachytáva trosky lietadla Boeing na mieste nešťastia Foto: TASR/AP

Našla sa druhá čierna skrinka

Záchranári pátrajúci po obetiach havárie lietadla Boeing-777 malajzijských aerolínií, ktoré bolo pravdepodobne zostrelené nad Doneckou oblasťou na východe Ukrajiny, našli druhú čiernu skrinku havarovaného stroja.

Prvú čiernu skrinku našli proruskí separatisti vo štvrtok, keď sa lietadlo zrútilo.

Na palube Boeingu-777 spoločnosti Malaysia airlines bolo 183 cestujúcich a 15 členov posádky. Stroj sa z doposiaľ neznámych príčin zrútil približne 40 kilometrov od ukrajinsko-ruských hraníc v katastri obce Hrabove; haváriu nikto neprežil.

Podľa agentúry ITAR-TASS na mieste nešťastia v súčasnosti pracuje 98 záchranárov, ktorým sa v troskách havarovaného stroja doposiaľ podarilo nájsť 121 mŕtvych tiel.

Ľudia stoja pri kvetoch a zapálených sviečkach pred holandským veľvyslanectvom, ktoré priniesli na počesť obetiam leteckej katastrofy malajzijskeho lietadla MH17 na východe Ukrajiny pred holandským veľvyslanectvom v Kyjeve 17. júla 2014. Foto: TASR/AP

Putin vyzval na nestranné vyšetrenie

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval dnes v telefonickom rozhovore s holandským premiérom Markom Rutteom na "dôkladné a nestranné" vyšetrenie havárie lietadla malajzijských aerolínií, ktoré sa vo štvrtok popoludní zrútilo na východe Ukrajiny.

"Hlava ruského štátu zdôraznila že táto tragédia opäť potrebu čo najrýchlejšieho riešenia vyhrotenej krízy na Ukrajine," uviedol vo svojom vyhlásení Kremeľ. Pripomenul, že väčšina z 298 ľudí na palube havarovaného lietadla boli občania Holandska.

Ukrajina medzičasom uzavrela vzdušný priestor nad svojimi východnými oblasťami, kde prebieha tzv. protiteroristická operácia (ATO) proti proruským separatistom. Ukrajinské ministerstvo pre infraštruktúru uviedlo, že došlo k úplnému uzavretiu vzdušného priestoru nad Doneckou a Luhanskou oblasťou, ako aj k čiastočnému uzavretiu vzdušného priestoru nad susednou Charkovskou oblasťou.

Ruský prezident Vladimir Putin (v strede) a členovia ruskej vlády si uctili pamiatku obetí zostreleného malazijského lietadla Boeing na Ukrajine Foto: TASR/AP

Malajzijský premiér: Lietadlo nevyslalo núdzový signál

O okamžitú spravodlivosť pre zodpovedných v prípade, že sa potvrdí zostrelenie malajzijského osobného lietadla nad Ukrajinou, požiadal vo štvrtok malajzijský premiér Nadžíb Razak.

Malajzia podľa neho nie je schopná preveriť, čo spôsobilo zrútenie stroja Boeing-777, ktorý smeroval z Amsterdamu do Kualy Lumpur. Lietadlo podľa neho nevyslalo núdzový signál, píše agentúra Reuters.

Razak sa v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Barackom Obamom zhodol na potrebe úplného prístupu vyšetrovateľov na miesto havárie.

"Ukrajinské úrady sa domnievajú, že bolo lietadlo zostrelené," povedal Razak. "V tejto chvíli Malajzia nie je schopná overiť príčinu tejto tragédie. Ale musíme - a aj to urobíme - presne zistiť čo sa stalo s týmto letom. Pozrieme sa pod každý kameň," zdôraznil malajzijský premiér.

"Ak sa ukáže, že bolo lietadlo skutočne zostrelené, nástojíme na tom, že páchatelia musia byť okamžite postavení pred spravodlivosť," uviedol Razak. Ako dodal, Malajzia vysiela špeciálny let do Kyjeva na palube so záchranným a pomocným tímom.

"Je to tragický deň v už aj tak tragickom roku pre Malajziu," podotkol. Stroj malajzijských aerolínií zmizol bez stopy počas letu z Kualy Lumpur do Pekingu aj 8. marca tohto roka spolu s 239 pasažiermi a členmi posádky na palube počas letu nad Indickým oceánom.

Obama: Všetky dôkazy o havárii lietadla musia zostať na území Ukrajiny

Všetok dôkazový materiál v súvislosti so zrútením malajzijského osobného lietadla s 295 ľuďmi na palube musí zostať na Ukrajine, aby ho mohli preskúmať vyšetrovatelia. V telefonickom rozhovore sa na tom v noci na dnes podľa agentúry Reuters zhodli americký prezident Barack Obama a ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Prezident Porošenko privítal pomoc medzinárodných vyšetrovateľov s cieľom zabezpečiť úplné a transparentné vyšetrovanie na mieste havárie," uviedol vo vyhlásení Biely dom. Prezident Obama podľa neho uistil Porošenka, že americkí experti poskytnú všetku možnú pomoc okamžite.

"Prezident zdôraznil, že všetky dôkazy z miesta havárie musia zostať na mieste na území Ukrajiny, kým medzinárodní vyšetrovatelia nepreskúmajú všetky aspekty tragédie," dodal Biely dom.

Obama podľa neho už v súvislosti s haváriou stroja Boeing-777 smerujúceho z Amsterdamu do Kualy Lumpur telefonoval aj s ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi národného bezpečnostného výboru vrátane šéfa CIA Johna Brennana, píše Reuters.

Trosky lietadla Boeing 777-200 malajzijskej spoločnosti na mieste nešťastia Foto: TASR/AP

Aj NATO žiada medzinárodné vyšetrenie havárie

Severoatlantická aliancia (NATO) žiada - podobne ako Európska únia (EÚ) medzinárodné vyšetrenie okolností, ktoré dnes viedli k havárii lietadla typu Boeing-777 spoločnosti Malaysia Airlines na východe Ukrajiny s takmer 300 obeťami na životoch.

"Je dôležité, aby sa okamžite a bez obmedzovania začalo komplexné medzinárodné vyšetrovanie s cieľom skonštatovať fakty...," cituje bruselské vyjadrenie generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena tlačová agentúra DPA.

Miesto nešťastia, kde sa zrútil Boeing 777-200 malajzijskej spoločnosti, ktorý smeroval z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Foto: TASR/AP

Vzdušný priestor Boeingu-777 bol vyhlásený za bezpečný

Trasa letu malajzijského lietadla Boeing-777, ktoré sa vo štvrtok zrútilo na východe Ukrajiny, bola Medzinárodnou organizáciou pre civilné letectvo (ICAO) vyhlásená za bezpečnú. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedli malajzijské aerolínie, ktoré zároveň zvýšili počet osôb na palube stroja na 298.

Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) tiež podľa nich "uviedla, že vzdušný priestor, cez ktorý stroj prelietal, nebol predmetom reštrikcií".

Malajzijské aerolínie ďalej spresnili, že na palube havarovaného stroja bolo dovedna 298 ľudí vrátane troch dojčiat; z toho 283 pasažierov a 15 členov posádky. Prechádzajúce informácie hovorili o 295 pasažieroch na palube, pripomína Reuters. Nikto z osôb na palube haváriu neprežil.

Čína dnes medzitým vyjadrila zdesenie v súvislosti s haváriou malajzijského lietadla a vyjadrila sústrasť obetiam, uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo zahraničných vecí. Zároveň vyjadrilo nádej, že sa čím skôr objasní príčina havárie, píše Reuters.

Žena s dieťaťom prechádzajú okolo miesta nešťastia, kde sa zrútil Boeing 777-200 malajzijskej spoločnosti, ktorý smeroval z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Foto: TASR/AP

Zákaz preletu amerických lietadiel ponad Ukrajinu

Americký federálny úrad pre letectvo (FAA) dnes zároveň podľa agentúry Reuters vydal nariadenie zakazujúce prelety amerických lietadiel ponad východnú Ukrajinu. Nariadenie prišlo po štvrtkovej havárii malajzijského Boeingu-777.

V súvislosti "s nedávnymi udalosťami a potenciálom pre pretrvávajúce riskantné aktivity" FAA spresnil, že zakázaná zóna zahŕňa aj letové informačné oblasti Simferopol a Dnepropetrovsk.

Vo štvrtok pozastavili lety ponad východ Ukrajiny aj singapurské aerolínie, informuje Reuters. "Po incidente sme presmerovali naše lety a ten vzdušný priestor už nevyužívame, potvrdila hovorkyňa spoločnosti Singapore Airlines.

Niektoré medzinárodné letecké spoločnosti vrátane austrálskej Qantas Airlines a dvoch hlavných juhokórejských aerolínií pozastavili a presmerovali svoje lety z oblasti už pred niekoľkými mesiacmi počas narastajúceho napätia medzi Kyjevom a proruskými povstalcami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.