Liberáli z NOVA rokujú aj o odchode J. Kollára zo strany

Jozef Kollár. Foto: FOTO TASR/Martin Baumann

Bratislava 18. júla (TASR) - Liberáli v hnutí NOVA na čele s Jozefom Kollárom dnes diskutujú o svojej politickej budúcnosti. Hlavnou otázkou, ktorú majú na stole, je zotrvanie alebo odchod z hnutia Daniela Lipšica.

Kollár už skôr pre TASR povedal, že osobne nevidí žiaden racionálny dôvod zotrvávať v hnutí NOVA. Ako šéf občianskeho združenia Liberálna dohoda (LIDO) a už zaniknutej Liberálnej frakcie hnutia NOVA však návrh na vystúpenie na dnešnom zasadnutí neprednesie, chce si najskôr vypočuť názory kolegov.

To, čo sa stalo nedávno v Detve na rokovaní Republikovej rady NOVA, keď boli liberáli zbavení riadiacich funkcií a boli zrušené ideologické frakcie, Kollára veľmi prekvapilo a nepovažuje to za korektné a čestné. "Bol zrušený kľúčový princíp, na ktorom bola vystavaná celá fúzia, a to bol princíp, že hnutie bude širokospektrálne s troma frakciami - liberálnou, konzervatívnou a občiansko-demokratickou, a že každý predseda frakcie bude mať právo veta. Ak to malo byť modifikované, tak po vzájomnej dohode, nie po jednostrannom vyhlásení kohokoľvek. Bola to vec, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Vladimír Mečiar," zdôraznil.

Kollár aj s poslancami Martinom Chrenom, Jurajom Drobom, Danielom Krajcerom a Jurajom Miškovom a desiatkami členov SaS opustili stranu Richarda Sulíka v roku 2013. Následne sa spojili s hnutím NOVA Daniela Lipšica.

Aktuálne sa hovorí, že Droba by sa chcel vrátiť k SaS, čo dnes pre TASR potvrdil aj šéf liberálov Richard Sulík. "Je to otvorené, oslovil ma, že by mal záujem sa vrátiť. Sme v rozhovore," povedal Sulík. Či prejavili záujem o návrat aj ďalší odídenci z SaS, Sulík nepovedal. Je však v kontakte s niektorými členmi, ktorí SaS opustili spolu s Kollárom. Droba na dnešnom rokovaní LIDO chýba, je mimo SR.

Kollár na otázku, či on sám neuvažuje o návrate do SaS, uviedol, že ľubovoľné vyhlásenia na ľubovoľnú otázku by v tejto chvíli zbytočne predznamenávali nejaký vývoj diskusie. "Bola by to z mojej strany číra špekulácia," dodal.

Lipšic označil spomínané rokovanie v Detve za reštart hnutia NOVA. "Je to pre mňa posledná rada, ktorá sa zaoberá vnútrostraníckymi vecami. Prešla zmena stanov, čím sa zrušili ideologické frakcie a máme aj menej podpredsedov, aby bolo predsedníctvo efektívnejšie. Ja mám konzervatívne myslenie, ale v hnutí NOVA je stále priestor aj pre liberálnejších ľudí. Nie je to žiadne rozdelenie, nič také sa nedialo, a tak by to malo zostať, pokiaľ sa kolegovia nerozhodnú inak," konštatoval Lipšic.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.