Organizátori podujatí sú povinní vydať blok aj pri platbe kartou

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Bratislava 13. augusta (TASR) – Pri bezhotovostných platbách na festivaloch, jarmokoch i koncertoch musia predajcovia alebo organizátori podujatí vydať blok z elektronickej registračnej pokladnice (ERP), v opačnom prípade porušujú zákon. Namiesto pokladničného dokladu nesmú vydať iný doklad, ktorý obsahuje informácie o cene, napríklad predbežný doklad, informatívny doklad.

"Bloky z ERP sú povinní vydať nielen ak niekto platí v hotovosti, ale aj platobnou kartou, žetónmi, elektronickým náramkovým čipom, čipovými kartami i lokálnymi menami. Pokiaľ zákazník pri takejto bezhotovostnej platbe bloček nedostane, porušujú zákon, keďže aj na rôznych podujatiach predajcovia a organizátori majú povinnosť evidovať prijaté tržby v ERP," upozornila hovorkyňa Finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.

Tržbou podľa zákona o ERP je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzenej služby na predajnom mieste v hotovosti. Za platbu prijatú v hotovosti sa považuje aj platba prijatá inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.

Elektronickým platobným prostriedkom je okrem platobnej - bankomatovej karty napríklad aj čipová karta (čip) alebo dobíjacia karta organizátora podujatia, ktoré majú hodnotu vyjadriteľnú v platnej mene euro a z ktorej sa platená suma automaticky odpočítava.

"Poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby je napríklad jednorazová nákupná poukážka vydaná pre konkrétnu akciu alebo žetón, ktoré sú vydávané v rôznych hodnotách, ako aj alternatívne meny - lokálne platidlo živec, groš, toliar a podobne, ktoré vydala napríklad obec alebo organizátor podujatia v rôznych hodnotách a ktoré sú zvyčajne zamieňané za eurá v pomere jedna ku jednej. Podnikateľ, na ktorého sa povinnosť používať ERP vzťahuje, je povinný za predaj tovaru alebo poskytnutie vymedzenej služby tržbu bezodkladne evidovať v ERP a ihneď po vytlačení odovzdať zákazníkovi pokladničný doklad," doplnila hovorkyňa FS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.