Lietadlo kleslo prudko o 1,5 kilometra, kapitán údajne spal

Boeing 767 Foto: flightglobal.com

Naí Dillí 14. augusta (TASR) - Lietadlo indických aerolínií Jet Airways s 280 pasažiermi na palube prudko kleslo až o 1,5 kilometra, keď kapitán údajne spal a jeho kopilotka práve kontrolovala tabletový počítač. Informovali o tom dnes indickí predstavitelia a médiá, vrátane tlačovej agentúry DPA.

Indickí úrad pre reguláciu leteckého priemyslu (DGCA) prešetruje incident, ktorý sa stal v tureckom vzdušnom priestore 8. augusta počas letu z Bombaja do Bruselu.

"Piloti neodovzdali správu o bezpečnosti letu, čo je povinný úkon na zaznamenanie akéhokoľvek nezvyčajného incidentu počas letu. Dozvedeli sme sa o tom až z anonymného telefonického odkazu, po ktorom sme sa skontaktovali s leteckou spoločnosťou," uviedol predstaviteľ DGCA.

Kapitán Boeingu 777 mal v čase prudkého klesnutia "povolený odpočinok", čo je driemanie povolené predpismi. Napísali to noviny Times of India, ktoré citovali nemenované zdroje. Regulačný úrad vyšetruje tiež to, či spala aj kopilotka.

Táto druhá pilotka bola údajne zaneprázdnená kontrolovaním letových informácií v tablete a nevšimla si pád z výšky.

Situáciu napravili po výzve leteckého dispečera v tureckej Ankare, ktorý žiadal vysvetlenie, prečo sa lietadlo odchýlilo od nariadenej výšky 10,3 kilometra a kleslo do výšky 8,8 kilometra.

Aerolínie Jet Airways spolupracujú s regulačným úradom na vyšetrovaní a poskytujú mu všetku potrebnú pomoc, oznámila hovorkyňa leteckej spoločnosti.

Aerolínie tiež nariadili vnútorné vyšetrovanie prípadu, dodala hovorkyňa.

Obaja piloti majú až do ukončenia vyšetrovania zakázané štartovať s lietadlami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.