Iracký premiér Núrí Málikí sa vzdal funkcie

Núrí Málikí počas svojho prejavu o abdikácii Foto: TASR/AP

Bagdad 15. augusta (TASR) - Iracký premiér Núrí Málikí sa vzdal dnes funkcie v prospech svojho spolustraníka Hajdara Abádího, informovala agentúra AP.

Málikí prostredníctvom štátnej televízie - s Abádím po boku - oznámil, že sa rozhodol odstúpiť preto, aby "ochránil vysoké záujmy krajiny". Zdôraznil, že nechce byť príčinou krviprelievania.

"Zostanem bojovníkom, aby som bránil Irak a jeho ľud," povedal. "Oznamujem, že v záujme uľahčenia pohybu politického procesu a vytvorenia novej vlády sťahujem svoju kandidatúru v prospech Hajdara Abádího," citovala Málikí agentúra Reuters.

Abádího nominovala na post premiéra najväčšia aliancia šiitských politických strán, ktorej súčasťou je aj Málikího strana Dawa. Iracký prezident Fuád Masúm poveril zostavením novej vlády Abádího v pondelok. Na vytvorenie koaličného kabinetu dostal 30 dní.

Málikí však prezidentovo rozhodnutie označil za protiústavné a trval na tom, že novým premiérom musí byť on, ako vodca najsilnejšej parlamentnej koalície.

Núrí Málikí stál na čele vlády od roku 2006. Mnohí ho obviňujú z toho, že k súčasnej kritickej situácii v Iraku prispela aj jeho konfrontačná politika, vyvolávajúca nespokojnosť menšinových sunnitov.

Vymenovanie nového, menej kontroverzného premiéra má otvoriť cestu k vytvoreniu širšej vlády národnej jednoty, ktorá by mala čeliť ofenzíve sunnitských islamistov, ohrozujúcej územnú integritu i samotnú existenciu jednotného Iraku.

Biely dom odstúpenie privítal

Biely dom dnes privítal odstúpenie irackého premiéra Núrího Málikího v prospech svojho spolustraníka Hajdara Abádího.

"Iračania urobili ďalší významný krok vpred v rámci zjednocovania krajiny," citovala agentúra Reuters z vyhlásenia americkej poradkyne pre národnú bezpečnosť Susan Riceovej. "Chválime premiéra Núrího Málikího za jeho rozhodnutie podporiť dezignovaného premiéra Hajdara Abádího v jeho úsilí o vytvorenie novej vlády v súlade s irackou ústavou," uviedla Riceová.

Vývoj na politickej scéne označila za povzbudivý s tým, že to môže Irak zjednotiť proti hrozbe zo strany militantov z organizácie Islamský štát.

"Spojené štáty zostávajú oddané silnému partnerstvu s Irakom a irackým ľudom," dodala poradkyňa.

Reagoval aj šéf OSN

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vo štvrtok privítal rozhodnutie irackého premiéra Núrího Málikího odstúpiť z funkcie v prospech svojho spolustraníka Hajdara Abádího.

Pan Ki-mun sa "teší na urýchlené vytvorenie inkluzívnej a širokej vlády", citovala z vyhlásenia tlačového oddelenia šéfa OSN agentúra Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.