Sme: Štát zrejme odškodní siroty po partizánoch

Foto:

Bratislava 15. augusta (TASR) - "Štát možno naposledy odškodní siroty po partizánoch", píše na strane tri denník SME. Deti padlých povstalcov, ktoré zatiaľ štát neodškodnil, môžu dostať 2650 eur.

Šéf zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár odhaduje, že u nás môžeme stále nájsť asi štyristo vojnových sirôt, o ktoré sa štát v minulosti nepostaral. V parlamente je preto návrh poslancov Smeru-SD Viliama Jasaňa a Ľubomíra Petráka, ktorí upozorňujú, že mnohé doterajšie zákony obsahovali podmienky, ktoré vyplatenie peňazí neumožňovali. Jedna z nich zo štátnej pomoci vyraďovala deti, ktorých rodičia boli v odboji menej ako 60 dní. "Návrh zákona priznáva odškodnenie aj tým sirotám, ktorých rodičia bojovali proti fašizmu aspoň mesiac, lebo aj takto dlhá účasť v odboji si zaslúži spoločenské uznanie," argumentujú Petrák s Jasaňom. Zákon prešiel pred letom do druhého čítania, podporila ho aj opozícia. Parlament by mal o ňom opäť rokovať v septembri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.