Ceny ropy zaznamenali výrazný rast

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York 16. augusta (TASR) - Ceny ropy Brent a WTI zaznamenali na záver týždňa výrazný rast, keď trhy zareagovali na informácie Ukrajiny, že zničila časť ruskej armádnej kolóny, ktorá v noci na piatok prekročila ukrajinské hranice. Rusko síce neskôr tieto informácie poprelo, no na konečný výsledok cien ropy na záver týždňa to už nemalo vplyv. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že ukrajinské delostrelectvo zničilo "významnú časť ruskej obrnenej kolóny, ktorá prekročila ukrajinské hranice". Ministerstvo obrany Ruskej federácie neskôr vyhlásilo, že žiadna ruská armádna kolóna na územie Ukrajiny neprešla.

Vyhlásenia Kyjeva však stačili na obrat na trhoch s ropou, kde ešte vo štvrtok 14. augusta ceny zaznamenali prudký pokles. Dôvodom boli údaje z amerického ministerstva energetiky, že zásoby ropy v USA za predchádzajúci týždeň vzrástli, zatiaľ čo sa očakával ich pokles.

Cena americkej ropy WTI klesla vo štvrtok o viac než 2 USD na 95,58 USD za barel (159 litrov), čo bola najnižšia cena od 21. januára tohto roka. Podobne klesla aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent. Tá na záver štvrtkového obchodovania dosiahla 14-mesačné minimum. Vo štvrtok expiroval septembrový kontrakt, pričom v rámci neho cena Brentu uzatvorila na úrovni 102,01 USD/barel. To bola najslabšia uzávierka od 26. júna 2013.

Správy z Ukrajiny však v posledný deň tohtotýždňového obchodovania spôsobili obrat. Cena americkej ropy WTI s dodávkou v septembri vzrástla o 1,77 USD a obchodovanie uzatvorila na úrovni 97,35 USD (72,71 eura) za barel. Bol to najvýraznejší rast od 17. júla, keď bolo na Ukrajine zostrelené malajzijské dopravné lietadlo s takmer 300 ľuďmi na palube.

Výrazne sa zvýšila aj cena Brentu s októbrovým kontraktom. Cena tejto ropy, s ktorou sa obchoduje v Londýne, vzrástla k záveru obchodovania o 1,46 USD a obchodovanie uzatvorila na úrovni 103,53 USD/barel. Aj v tomto prípade to bol najvýraznejší rast od 17. júla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.